Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Race Results (F)     Division Results (F)    

Life Choice Blue & Green Walk/Run 5K
2016 Blue Green Life Choice 5K Road Race
Saturday April 30, 2016 - Northwest Park - Windsor, CT
Plattsys Timing @ plattsys.com - Clear Skies- 61 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

2016 Blue Green Life Choice 5K Road Race Saturday April 30, 2016 - Northwest Park - Windsor, CT Plattsys Timing @ plattsys.com - Clear Skies- 61 degrees Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com Overall Male : Jordan Pike Overall Female: Stacey Burns ************************************************* PLATTSYS.COM 5K RESULTS ************************************************* DIVISI DIVISION PLC Name A/S DIV CITY TIME PLC/TOT BIB ==== ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ====== FEMALE RESULTS: 12 and under ** 1 Kaylee Lyman 10F F0012 Ludlow MA 36:38 560 2 Noelle Dionne 9F F0012 Ludlow MA 44:52 559 3 Gabriella Neves 7F F0012 Tolland CT 50:34 532 FEMALE RESULTS: 13 to 18 1 Shaelyn Pacheco 17F F1318 Coventry CT 21:21 539 2 Ella Bernarduci 13F F1318 Avon CT 28:32 545 3 Maddison Molina 14F F1318 Enfield CT 29:43 451 4 Alexis Jasmin 18F F1318 Chester MA 39:17 581 FEMALE RESULTS: 19 to 29 1 Stacey Burns 29F F1929 Weatogue CT 20:30 564 2 Ariana Pine 28F F1929 Windsor CT 21:09 587 3 Rebecca Chevalier 26F F1929 Agawam MA 23:20 388 4 Nemythe Lease 27F F1929 Bristol CT 25:49 434 5 Gina Guerrera 25F F1929 Monroe CT 26:57 413 6 Jadelyn Tran 29F F1929 Glastonbury CT 27:11 506 7 Cayla Allard 25F F1929 Hamden CT 27:34 376 FEMALE RESULTS: 30 to 39 1 Nicole Bolduc 36F F3039 South Windsor CT 23:18 381 2 Shannon VanderMale 34F F3039 Colchester CT 23:26 512 3 Aimee Sorbo 33F F3039 Newington CT 23:36 498 4 Sue Sandor 37F F3039 North Haven CT 25:02 491 5 Azira Salihovic 34F F3039 Hartford CT 25:31 489 6 Tracy Neves 35F F3039 Coventry CT 26:07 537 7 Bricca Neufeld 34F F3039 CT 26:20 597 FEMALE RESULTS: 40 to 49 1 Denise Clark 45F F4049 Ceomwell CT 23:36 390 2 Jennifer Calafiore 41F F4049 Plainville CT 25:09 385 3 Amy Donle 41F F4049 Enfield CT 26:37 402 4 Deborah Maybach 45F F4049 Southington CT 26:38 445 5 Lisa Syphers 46F F4049 Somers CT 28:05 586 6 Lisa Young 46F F4049 Manchester CT 32:08 523 7 Linda Nadeau 46F F4049 Suffield CT 34:41 454 FEMALE RESULTS: 50 to 59 1 Barbara O-Connor 57F F5059 Hadley MA 25:37 568 2 Rebecca Lease 52F F5059 Bristol CT 25:49 435 3 Lauren Contorno 51F F5059 Bethel CT 27:17 392 4 Kathleen Gerhard 50F F5059 Dudley MA 28:17 593 5 Susan Roman 54F F5059 Windsor CT 28:36 2603 6 Annie MacAulay 55F F5059 Unionville CT 29:58 440 7 Janet Wicander 54F F5059 East Berlin CT 30:22 520 FEMALE RESULTS: 60 and over 1 Patty Careton 78F F6099 CT 36:00 2602 2 Thongsuk Thongprom 60F F6099 Enfield CT 41:17 504 2016 Blue Green Life Choice 5K Road Race Saturday April 30, 2016 - Northwest Park - Windsor, CT Plattsys Timing @ plattsys.com - Clear Skies- 61 degrees Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com Overall Male : Jordan Pike Overall Female: Stacey Burns DIVISI DIVISION PLC Name A/S DIV CITY TIME PLC/TOT BIB ==== ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ====== MALE RESULTS: 12 and under ** 1 Landon Neves 8M M0012 Tolland CT 24:01 535 2 Jacob Carroll 9M M0012 Suffield CT 24:48 6 3 Jacob Benthien 12M M0012 West Hartford CT 27:24 574 4 Christian cheidle 12M M0012 A MA 34:51 582 5 Alexander Dionne 11M M0012 Ludlow MA 39:18 561 6 Aidin Tran 11M M0012 Glastonbury CT 39:52 527 7 Aidan Johnson 11M M0012 W. Suffield CT 39:54 600 MALE RESULTS: 13 to 18 1 Ethan Pacheco 13M M1318 Coventry CT 25:26 538 2 James Wicander 15M M1318 Berlin CT 26:04 557 3 Elijah Rodriguez 14M M1318 Southington CT 26:16 576 4 Michael Perez 15M M1318 Springfield MA 34:03 570 5 Jacob Karvelis 13M M1318 East Hartford CT 35:07 526 MALE RESULTS: 19 to 29 1 Jordan Pike 29M M1929 Windsor CT 19:24 589 2 Erick Knickerbocker 29M M1929 Ellington CT 20:06 551 3 Adam Zylberman 29M M1929 Windsor Locks CT 20:21 550 4 Collin Sideranko 29M M1929 New Britain CT 21:11 494 5 George CHamberlin 25M M1929 Windsor CT 23:51 598 6 Brendan Martse 25M M1929 Rocky Hill CT 24:28 548 7 Travis Rock 26M M1929 Middletown CT 25:16 484 MALE RESULTS: 30 to 39 1 Jonathan Geary 31M M3039 Glastonbury CT 20:37 572 2 Jared Sideranko 34M M3039 New Britain CT 22:20 495 3 Erik Chetelat 31M M3039 Stafford Springs CT 23:12 387 4 Ryan Vail 30M M3039 Glastonbury CT 25:10 508 5 Mano Neves 35M M3039 Coventry CT 25:19 536 6 Jason Snukis 36M M3039 Somers CT 26:20 496 7 Majeeshkumar Gopalakrishnan 39M M3039 South Windsor CT 28:05 411 DIVISI DIVISION PLC Name A/S DIV CITY TIME PLC/TOT BIB ==== ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ====== MALE RESULTS: 40 to 49 1 Will Hauser 48M M4049 Southbury CT 24:06 416 2 Gregg Maybach 46M M4049 Southington CT 24:45 446 3 Chris Haniford 42M M4049 East Haven CT 24:48 414 4 Jeremy Franchere 40M M4049 Coventry CT 26:18 584 5 Kevin Long 45M M4049 D PA 26:48 590 6 Glenn Chetelat 46M M4049 Stafford CT 27:19 580 7 Ross Benthien 47M M4049 West Hartford CT 27:24 575 MALE RESULTS: 50 to 59 1 Miguel Ramirez 59M M5059 Wethersfield CT 21:40 594 2 Alan Pelletier 51M M5059 Colchester CT 23:42 478 3 Ken Sycz 50M M5059 Plainville CT 23:49 501 4 Bob O Connor 55M M5059 Hadley MA 24:07 569 5 Patrick Mohan 53M M5059 Newington CT 25:04 450 6 Paul Beaulieu 56M M5059 CT 26:51 585 7 David Weigert 52M M5059 Windsor Locks CT 28:05 519 MALE RESULTS: 60 and over 1 Joseph Rancourt 60M M6099 Enfield CT 29:12 563


Race Results (F)     Division Results (F)    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates