Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Race Results     Award Categories    


TKE Autism Speaks 5K Road Race
Top Male: 1. Trevor Phillips 2. Ryan Soifer 3. Erik Lindsay 4. Thomas Jacobsen 5. Benjamin Corbett
Top Female: 1. Kennedy Meier 2. Dakota-Marie Dinielli 3. Jillian Raso 4. Amber Schippani 5. Kristina Petit
2016 Autism Speaks U Conn 5K Road Race
Sunday April 24, 2016 - U Conn - Storrs, CT
Plattsys Timing @ plattsys.com - Clear Skies- 61 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Trevor Phillips Overall Female: Kennedy Meier

******************************************************************************************

PLATTSYS.COM RESULTS

******************************************************************************************


OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Trevor Phillips 0M M---- Brentwood TN 18:24 5:55 1/42 373
2 Ryan Soifer 0M M---- Storrs CT 18:52 6:04 2/42 801
3 Erik Lindsay 0M M---- Wolcott CT 18:52 6:04 3/42 193
4 Thomas Jacobsen 0M M---- Westford MA 19:36 6:18 4/42 168
5 Benjamin Corbett 0M M---- Storrs CT 20:42 6:39 5/42 51
6 Quinn Spiker 41M M4049 Naugatuck CT 20:58 6:45 1/3 1477
7 Sam Caramante 0M M---- Pawcatuck CT 21:03 6:46 6/42 41
8 Entry 998 Unknown 25M M2029 Storrs CT 21:31 6:55 1/16 998
9 Daniel Zarnoch 19M M0019 Storrs CT 21:38 6:57 1/10 832
10 Gregory Baliko 0M M---- Fanwood NJ 21:38 6:57 7/42 17
11 Kennedy Meier 0F F---- Storrs CT 21:52 7:02 1/67 344
12 Chandler Gray 20M M2029 Bethel CT 21:55 7:03 2/16 99
13 Ttajan Murphy 18M M0019 New London CT 22:13 7:09 2/10 1436
14 David Rogers 30M M3039 Storrs CT 22:21 7:11 1/8 1437
15 Kevin Schulze 20M M2029 Storrs CT 22:29 7:14 3/16 391
16 Patrick Baker 0M M---- Torrington CT 22:36 7:16 8/42 16
17 Dakota-Marie Dinielli 11F F0019 Plainville CT 22:38 7:17 1/7 1439
18 Jillian Raso 0F F---- Wakefield MA 22:52 7:21 2/67 379
19 Amber Schippani 0F F---- Wolcott CT 22:52 7:21 3/67 387
20 Michael Avicolli 0M M---- New Britain CT 23:20 7:30 9/42 11
21 Joshua Thammavongsa 0M M---- New Haven CT 23:33 7:34 10/42 815
22 Ryan Karzar 21M M2029 South Windsor CT 23:45 7:38 4/16 1473
23 Michael Lennon 0M M---- Williston Park NY 23:59 7:43 11/42 187
24 Evan Amato 20M M2029 South Windsor CT 24:03 7:44 5/16 7
25 Kyle Kimura` 0M M---- Storrs CT 24:07 7:45 12/42 181
26 John Doyle 0M M---- Hamden 24:07 7:45 13/42 73
27 Nicholas Baumann 19M M0019 Storrs CT 24:08 7:46 3/10 21
28 Kristina Petit 18F F0019 Plainville CT 24:11 7:46 2/7 1465
29 Dana Wilder 60M M6099 Storrs CT 24:22 7:50 1/4 1455
30 Brian Adams 31M M3039 Putnam CT 24:28 7:52 2/8 1468
31 Samantha Park 0F F---- Storrs CT 24:37 7:55 4/67 370
32 Margot Manning 0F F---- Storrs CT 24:38 7:55 5/67 327
33 Cameron Sugrue 0M M---- Westwood MA 24:38 7:55 14/42 810
34 Jay Cohen 21M M2029 Roslyn NY 24:41 7:56 6/16 47
35 Brian Phelps 44M M4049 Vernon CT 24:47 7:58 2/3 1453
36 Anthony Nichio 0M M---- Bridgeport CT 24:59 8:02 15/42 358
37 Connor Rhinehart 19M M0019 Storrs CT 25:07 8:05 4/10 380
38 Barbara Oconnor 0F F---- Hadley MA 25:13 8:07 6/67 366
39 Robert O'connor 0M M---- Hadley MA 25:13 8:07 16/42 365
40 Ariana Wood 20F F2029 Sutton MA 25:23 8:10 1/10 827
41 Sarah Massey 0F F---- Hamden CT 25:52 8:19 7/67 336
42 Daniel Doyle 21M M2029 Weymouth MA 26:04 8:23 7/16 71
43 Tracy Abbate 0F F---- New Britain CT 26:07 8:24 8/67 1
44 Emilio Volpe 19M M0019 West Hartford CT 26:08 8:24 5/10 822
45 Gustavo Torrealba 0M M---- Katy TX 26:08 8:24 17/42 817
46 Christine Kokoski 52F F5059 Hadley MA 26:30 8:31 1/6 1446
47 Mike Jednak 50M M5059 Mansfield CT 26:30 8:31 1/4 1445
48 Chad Magoulas 0M M---- Newtown CT 26:33 8:32 18/42 326
49 Andrew Cebry 0M M---- Newtown CT 26:33 8:32 19/42 44
50 Tori Cullen 0F F---- Pawcatuck CT 26:41 8:35 9/67 58
51 Patrick Davis 22M M2029 Yonkers NY 26:54 8:39 8/16 1443
52 Matt Zarnoch 22M M2029 highland Mills NY 26:54 8:39 9/16 1442
53 Kathryn Spaight 0F F---- Newtown Square PA 27:08 8:44 10/67 807
54 Cooper Theriault-Dinielli 8M M0019 Plainville CT 27:12 8:45 6/10 1440
55 Evan Mitchell 0M M---- Wolcott CT 27:18 8:47 20/42 348
56 Alonzo Henries 11M M0019 Brooklyn CT 27:24 8:49 7/10 1469
57 Hayley Burzenski 0F F---- Madison CT 27:27 8:50 11/67 36
58 Rich Madden 55M M5059 Glastonbury CT 27:39 8:54 2/4 1479
59 Emma Doyle 0F F---- Hamden CT 27:39 8:54 12/67 74
60 Christopher Belair 0M M---- Waterbury CT 27:43 8:55 21/42 24
61 Ben Mattheis 62M M6099 Cheshire CT 27:54 8:58 2/4 1435
62 John Karzar 53M M5059 South Windsor CT 28:03 9:01 3/4 1470
63 Wei Yuan 16M M0019 Plainville CT 28:03 9:01 8/10 1463
64 Bryan Ferrigno 0M M---- Manchester CT 28:48 9:16 22/42 86
65 Olivia Roberge 20F F2029 Torrington CT 28:52 9:17 2/10 1450
66 Kristine Carlson-Koehler 49F F4049 Mansfield Ctr CT 28:53 9:17 1/4 1432
67 Peter Klensch 20M M2029 Hopewell Junction NY 28:59 9:19 10/16 183
68 Harry Copley 0M M---- Wilton CT 29:10 9:23 23/42 50
69 Louise Melanson 55F F5059 Bloomfield CT 29:21 9:26 2/6 1444
70 Jessica Willis 35F F3039 Vernon CT 29:22 9:27 1/7 1447
71 Mary Lee Geary 62M M6099 Storrs CT 29:38 9:32 3/4 1459
72 Ted Carroll 0M M---- New Vernon NJ 29:44 9:34 24/42 42
73 Argyrios Petkanas 0M M---- Bayside NY 29:44 9:34 25/42 372
74 Gregory Long 20M M2029 Storrs CT 29:46 9:34 11/16 195
75 Jenna Martin 0F F---- Higganum CT 29:47 9:35 13/67 333
76 Kevin Johnston 0M M---- Marion CT 30:07 9:41 26/42 172
77 Artemis Damble 34F F3039 Ashford CT 31:40 10:11 2/7 61
78 Padriac White 31M M3039 Willington CT 31:41 10:11 3/8 826
79 Crystal Feliciano 33F F3039 Willington CT 31:41 10:11 3/7 84
80 Michael Connolly 0M M---- Fairfield CT 32:13 10:22 27/42 49
81 Kelly Schmartz 0F F---- Moosup CT 32:19 10:24 14/67 388
82 Julia Pisc 0F F---- Andover MA 32:49 10:33 15/67 374
83 Ann Song 0F F---- Manchester CT 32:56 10:36 16/67 804
84 Nicole Freidenfelds 36F F3039 Coventry CT 33:09 10:40 4/7 1452
85 Anna Sodin 27F F2029 Coventry CT 33:10 10:40 3/10 1451
86 Matthew Clancy 0M M---- Coventry CT 33:13 10:41 28/42 46
87 Leora Novick 0F F---- Orange CT 33:14 10:41 17/67 363
88 Bryan Salazar 20M M2029 Plainville CT 33:26 10:45 12/16 384
89 Zach Holder 19M M0019 Storrs CT 33:27 10:46 9/10 164
90 Sharon Campolo 0F F---- Plantsville CT 33:31 10:47 18/67 40
91 Cindy Garrison 0F F---- Mansfield Center CT 33:36 10:48 19/67 96
92 Malinda Johnston 0F F---- South Windsor CT 34:06 10:58 20/67 171
93 Helena Sirken 0F F---- Storrs CT 34:08 10:59 21/67 400
94 Jillian Bucciero 0F F---- Storrs CT 34:09 10:59 22/67 33
95 Courtney Hernington 19F F0019 Fairfield CT 34:12 11:00 3/7 1448
96 Angela Zhang 16F F0019 Plainville CT 36:39 11:47 4/7 1464
97 Samantha Barrett 0F F---- Bolton CT 37:10 11:57 23/67 19
98 Amy Zaikarite 0F F---- East Hartford CT 37:10 11:57 24/67 831
99 Jahanara Uddin 19F F0019 Stamford CT 37:48 12:09 5/7 1458
100 Erin Alessandro 0F F---- Danbury CT 37:49 12:10 25/67 4
101 Claire Hurwitt 0F F---- Storrs CT 37:56 12:12 26/67 167
102 Taylor Bugryn 0F F---- WATERTOWN CT 37:57 12:12 27/67 34
103 Tracy Heavener 0F F---- Staffordsprings CT 38:01 12:14 28/67 158
104 Katie Pare 0F F---- Storrs CT 38:11 12:17 29/67 368
105 Dana Foster 49F F4049 Ashford CT 38:24 12:21 2/4 89
106 Erin Grenier 0F F---- MASHANTUCKET CT 38:25 12:21 30/67 151
107 Kayla Mercado 0F F---- Brooklyn CT 38:25 12:21 31/67 346
108 Alyssa Spada 0F F---- MANCHESTER CT 38:36 12:25 32/67 806
109 Brianna Feola 19F F0019 Derby CT 38:36 12:25 6/7 85
110 Amy Bellucci 0F F---- Fairfield CT 38:39 12:26 33/67 27
111 Samantha Butcaris 0F F---- Fairfield CT 38:44 12:28 34/67 37
112 Wendy Novick 0F F---- Orange CT 39:20 12:39 35/67 364
113 David Heavener 0M M---- Stafford springs CT 39:28 12:42 29/42 159
114 Erica Leone 0F F---- Columbia CT 39:29 12:42 36/67 188
115 Jack Doyle 0M M---- Hamden CT 40:14 12:56 30/42 72
116 Jennifer Harris 0F F---- Haddam Neck CT 44:15 14:14 37/67 155
117 Diana Norris 0F F---- Tolland CT 47:16 15:12 38/67 359
118 Bridget Kesling 0F F---- Brooklyn CT 47:40 15:20 39/67 180
119 Katherine Nazario 0F F---- Waterbury CT 48:31 15:37 40/67 351
120 Ben Coderre 11M M0019 Putnam CT 49:46 16:00 10/10 1475
121 David Coderre 49M M4049 Putnam CT 49:50 16:02 3/3 1476
122 David Sutak 34M M3039 Plainville CT 50:16 16:10 4/8 812
123 Dana Masse 50F F5059 Willington CT 50:24 16:13 3/6 334
124 Wesley Singleton 23F F2029 New London CT 50:28 16:14 4/10 399
125 Ashleigh Ally 24F F2029 Providence RI 50:38 16:17 5/10 5
126 Alicia Martin 24F F2029 Warwick RI 50:41 16:18 6/10 332
127 Jenny Aldrich 38F F3039 Enfield CT 50:48 16:20 5/7 1441
128 Luann MacIntosh 56F F5059 Somers CT 50:54 16:22 4/6 200
129 Lois Limberger 54F F5059 Ellington CT 50:54 16:22 5/6 192
130 Davidq Somers 63M M6099 Stafford CT 50:58 16:24 4/4 1457
131 Nathan Soucy 33M M3039 New Britain CT 51:00 16:24 5/8 1433
132 Lisa Crawford 51F F5059 Vernon CT 51:02 16:25 6/6 54
133 Noa Silverstein 0M M---- Storrs CT 51:03 16:25 31/42 397
134 Danielle Turnbull 0F F---- Scarsdale NY 51:03 16:25 41/67 818
135 Elizabeth Anders 26F F2029 Worcester MA 51:08 16:27 7/10 8
136 Ravit Stein 0F F---- Woodmont Drive CT 52:52 17:00 42/67 808
137 Erica Jingozian 0F F---- Walpole MA 53:26 17:11 43/67 170
138 Nick Unda 0M M---- Lindenhurst IL 53:27 17:12 32/42 820
139 Matthew Abell 25M M2029 Storrs CT 53:45 17:18 13/16 1461
140 Savannah Blantz 20F F2029 Waterbury CT 53:45 17:18 8/10 1460
141 Kale Shoup 39F F3039 Naugatuck CT 53:50 17:19 6/7 1478
142 Timothy Gray 51M M5059 Bethel CT 54:15 17:27 4/4 1471
143 Karli Gray 49F F4049 Bethel CT 54:21 17:29 3/4 1474
144 Jessica Belair 0F F---- Waterbury CT 55:10 17:45 44/67 25
145 Ethan Belair 0M M---- Waterbury CT 55:28 17:51 33/42 26
146 Lindsay Spindle 31F F3039 Trumbull CT 55:28 17:51 7/7 1434
147 Brian Heath 32M M3039 S Windsor CT 55:35 17:53 6/8 1431
148 Shannon Bienkowski 0F F---- Columbia CT 57:39 18:33 45/67 28
149 Jessica Larrea 0F F---- Bridgeport CT 57:39 18:33 46/67 186
150 Denise Aviles 0F F---- Manchester CT 57:40 18:33 47/67 12
151 Jeffrey Petit 36M M3039 Plainville CT 57:48 18:36 7/8 1466
152 Kim Petit 46F F4049 Plainville CT 57:49 18:36 4/4 1467
153 Karen Friedman 18F F0019 Clifton NJ 58:23 18:47 7/7 91
154 Tori Aspir 0F F---- Monmouth Jct NJ 58:23 18:47 48/67 9
155 Shayne Depalma 0F F---- Melville NY 58:23 18:47 49/67 65
156 Angelica Evan-cook 0F F---- Chicago IL 58:24 18:47 50/67 81
157 Sarah Perez 0F F---- Clinton MA 58:24 18:47 51/67 371
158 Nicole Daigle 25F F2029 Glastonbury CT 58:28 18:49 9/10 1480
159 Ashley Kowalchuk 24F F2029 Pomfret Center CT 58:29 18:49 10/10 185
160 Sarah Desso 0F F---- Columbia CT 58:31 18:50 52/67 66
161 Adam Desso 0M M---- Columbia CT 58:32 18:50 34/42 67
162 Chris Taylor 0M M---- Columbia CT 58:32 18:50 35/42 814
163 Cecelia Neal 0F F---- Putnam CT 1:00:26 19:27 53/67 354
164 Amanda Neal 0F F---- Putnam CT 1:00:30 19:28 54/67 352
165 Peter Neal 0M M---- Putnam CT 1:00:31 19:28 36/42 353
166 Hadley Neal 0F F---- Putnam CT 1:00:33 19:29 55/67 355
167 Cathy May 0F F---- Storrs CT 1:00:35 19:29 56/67 339
168 Jinjoo Kang 0M M---- Vernon CT 1:00:40 19:31 37/42 175
169 Mark Basile 0M M---- South Windosr CT 1:00:44 19:32 38/42 20
170 Anna Keogh 0F F---- Storrs CT 1:00:45 19:33 57/67 179
171 Allison Cui 0F F---- Storrs CT 1:00:45 19:33 58/67 57
172 Caroline Liang 0F F---- Storrs CT 1:00:46 19:33 59/67 191
173 Entry Unknown 0M M---- Storrs CT 1:01:01 19:38 39/42 997
174 Karen McElroy 0F F---- Scotland CT 1:01:04 19:39 60/67 342
175 Sara Schmartz 0F F---- Moosup CT 1:01:06 19:39 61/67 390
176 Mitchell Schmartz 0M M---- Moosup CT 1:01:06 19:39 40/42 389
177 Hilary Somers 0F F---- Ellington CT 1:01:11 19:41 62/67 802
178 Bryan May 36M M3039 Storrs CT 1:01:48 19:53 8/8 1462
179 Anthony Fischetti 0M M---- Woodbridge CT 1:01:49 19:53 41/42 88
180 Jill Ramey 0F F---- Woodbridge CT 1:01:50 19:54 63/67 377
181 James Norris 0M M---- Tolland CT 1:01:52 19:54 42/42 360
182 Marcus Paart 20M M2029 Riverside CT 1:02:29 20:06 14/16 367
183 Ethan Aebli 20M M2029 Penfield NY 1:02:30 20:07 15/16 3
184 Gigi DiGiuseppe 0F F---- Avon CT 1:02:49 20:13 64/67 68
185 Liza Aberbach 0F F---- Norwich CT 1:03:19 20:22 65/67 2
186 Jon Reid 28M M2029 Wood River Jtc RI 1:03:20 20:23 16/16 1454
187 Amy Norton 0F F---- Moosup CT 1:03:55 20:34 66/67 361
188 Christina Norton 0F F---- Moosup CT 1:03:56 20:34 67/67 362

Race Results     Award Categories    

Top Male: 1. Trevor Phillips 2. Ryan Soifer 3. Erik Lindsay 4. Thomas Jacobsen 5. Benjamin Corbett

Top Female: 1. Kennedy Meier 2. Dakota-Marie Dinielli 3. Jillian Raso 4. Amber Schippani 5. Kristina Petit

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates