Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 

2017 Southington Apple Festival Road Races
Sun Oct 1, 2017 || Town Green in Southington CT
Platt Systems Chip Timing & Results || Mostly Sunny - 63 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                             2017 Southington Apple Festival Road Races
                          Sun Oct 1, 2017 ||  Town Green in Southington CT
                Platt Systems Chip Timing & Results  ||  Mostly Sunny - 63 degrees 
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                          Overall Male : Sam Montclair    Overall Female: Tessa Mah
       .
         ******************************************************************************
                                                    
                           2017  5 MILE DIVISION RESULTS  
                                     
         ******************************************************************************
 

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **  MALE RESULTS:  ** TOP 3 MALE RESULTS:  FINISHERS ** 
                
  1    Sam Montclair              26M M---- North Haven CT           25:10  1 283  
  2    Jim Rosenberger            27M M---- Waterford CT             27:31  1 286  
  3    Ryan O-Connor              36M M---- Bristol CT               27:36  1 282  
  
  
                **  FEMALE RESULTS: ** TOP  3 FEMALE RESULTS: FINISHERS ** 
                
  1    Tessa Mah                  35F F---- Southington CT           31:47  1 251  
  2    Kathleen Shaw              49F F---- East Hartland CT         32:51  1 292  
  3    Jennifer McHale            38F F---- Southington CT           33:31  1 265  

                **  FEMALE RESULTS:  16 - 19 ** 
                
  1    Catherine Myers            18F F1619 Southington CT           36:48  1 18   
  2    Samantha Schiffer          19F F1619 Plantsville CT           44:48  1 200  

                **  FEMALE RESULTS:  20 - 29 ** 
                
  1    Emily Turner               25F F2029 WEST HARTFORD CT         35:18  1 232  
  2    Aneta Pytel                27F F2029 Wethersfield CT          37:47  1 181  
  3    Nicole Verderame           27F F2029 Boston MA                38:04  1 258  
  4    Katie Taylor               29F F2029 Portland CT              39:00  1 300  

                **  FEMALE RESULTS:  30 - 39 ** 
                
  1    Srey Im-Ly                 34F F3039 Plantsville CT           34:35  1 104  
  2    Karen Donorfio             36F F3039 Southington CT           36:39  1 59   
  3    Lauren Dziedzic            31F F3039 Southington CT           37:48  1 61   
  4    Jessica Magrey             35F F3039 VERNON CT                38:19  1 137  

                **  FEMALE RESULTS:  40 - 49 ** 
                
  1    Megan Bennett              40F F4049 Burlington CT            35:42  1 12   
  2    Carina Halloran            41F F4049 Southington CT           36:31  1 281  
  3    Lily Carnright             41F F4049 Southington CT           36:44  1 254  
  4    Jennifer Wight             40F F4049 Meriden CT               38:12  1 239  

                **  FEMALE RESULTS:  50 - 59 ** 
                
  1    Diane Snow                 54F F5059 Plantsville CT           37:47  1 212  
  2    Debbie Blitz               51F F5059 Southington CT           39:40  1 19   
  3    Tracy Ouellette            53F F5059 Wallingford CT           40:01  1 164  
  4    Jasia Wneta                55F F5059 Southington CT           40:08  1 301  

                **  FEMALE RESULTS:  70 and over **
                
  1    Janet Romayko              72F F7099 East Hartford CT         47:36  1 192  

                **   ** MILITARY CATEGORY FINISHERS **
                
  1    Kati Eggert                 0F FCLYD MIDDLEBURY CT            45:26  1 62   



                **  MALE RESULTS:   10 - 15 ** 
                
  1    Grayson Borla              13M M1015 SOUTHINGTON CT           32:59  1 24   
  2    Charlie Vath               11M M1015 PLANTSVILLE CT           40:21  1 235  

                                       Platt Systems Official Reporting System
                    2017 Southington Apple Festival Road Races Results Posted to www.plattsys.com
                                   Sun Oct 1, 2017 ||  Town Green in Southington CT

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **  MALE RESULTS:   16 - 19 ** 
                
  1    Jacob Cardoza              16M M1619 Southington CT           36:56  1 34   

                **  MALE RESULTS:   20 - 29 ** 
                
  1    John Longo                 29M M2029 Arlington MA             29:05  1 132  
  2    Holland Florian            25M M2029 Southington CT           29:45  1 285  
  3    Pat Summa                  28M M2029 West Hartford CT         31:18  1 221  
  4    Christian Wneta            26M M2029 New York CT              32:49  1 302  

                **  MALE RESULTS:   30 - 39 ** 
                
  1    Scott Maxwell              37M M3039 Plaistow NH              30:19  1 144  
  2    Zoltan Rigo                34M M3039 Berlin CT                30:29  1 253  
  3    Erik Kasther               38M M3039 Southington CT           32:18  1 297  
  4    Shawn Poulin               31M M3039 Plantsville CT           34:09  1 178  

                **  MALE RESULTS:   40 - 49 ** 
                
  1    Bill Zielinski             40M M4049 Southington CT           30:38  1 248  
  2    David Ricciuti             48M M4049 Bristol CT               31:05  1 186  
  3    William Liebler            44M M4049 Southington CT           33:40  1 127  
  4    Daniel Scalo               43M M4049 Waterbury CT             33:49  1 199  

                **  MALE RESULTS:   50 - 59 ** 
                
  1    Adam Osmond                50M M5059 Farmington CT            34:23  1 303  
  2    Wade Montague              50M M5059 Southington CT           34:58  1 149  
  3    Regan Lawrence             51M M5059 Wallingford CT           35:22  1 290  
  4    John Rosenberger           57M M5059 Plantsville CT           35:48  1 193  

                **  MALE RESULTS:   60 - 69 ** 
                
  1    Bob Huckins                64M M6069 Southington CT           36:03  1 101  
  2    Bill Lombardi              65M M6069 Southington CT           37:07  1 130  
  3    John Canora                65M M6069 New Britain CT           37:34  1 33   
  4    Steve Sheehan              63M M6069 Southington CT           38:04  1 266  

                **   ** MILITARY  CATEGORY FINISHERS **
                
  1    Geraint Downey              0M MCLYD SOUTHINGTON CT           36:38  1 60   
  2    Pedro Lopez                 0M MCLYD Waterbury CT             42:08  1 135  
  3    Ronald Pitcher              0M MCLYD Southington CT           42:18  1 174  
  4    Steve Satonick              0M MCLYD ORANGE CT                50:08  1 79   

  
 
*********************************************************************************************************************

                                             PLATTSYS.COM RESULTS

*********************************************************************************************************************




5 Mile Race Results ()     5 Mile Division Results ()    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates