Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Race Results ()     Division Results ()     Race Information ()     Race Information ()    


S Windsor New Years 3.5 Mile Road Race
Top Male: 1. Anthony Gonsalves 2. Jake Haddad 3. Jorge Rabat Jr 4. Keith Coburn 5. Brian Harrington
Top Female: 1. Amina Carter 2. Angela Ciroalo 3. Patricia Vega Dones 4. Betsy Sargent 5. Heather Slavin
New Years Celebration of Life 3.5 Mile Road Race
Tuesay Jan 1, 2019 - Historic Main Street - S Windsor CT
Platt Systems Chip Timing & Scoring - Partly Sunny - 52 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Anthony Gonsalves Overall Female: Amina Carter

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Anthony Gonsalves 28M M2029 Berlin CT 19:29 5:34 1/2 594
2 Jake Haddad 16M M0019 Vernon Rockville CT 21:27 6:07 1/2 545
3 Jorge Rabat Jr 53M M5059 W Hartford CT 23:49 6:48 1/14 915
4 Keith Coburn 50M M5059 Waterford CT 24:25 6:58 2/14 538
5 Brian Harrington 29M M2029 East Hartford CT 24:43 7:03 2/2 595
6 Michael Beaton 39M M3039 Storrs Mansfield CT 24:47 7:04 1/7 529
7 Matt DeMaio 47M M4049 Old Saybrook CT 24:50 7:05 1/15 541
8 Brad Magyar 51M M5059 Enfield CT 25:22 7:14 3/14 552
9 Amina Carter 33F F3039 West Hartford CT 25:49 7:22 1/17 535
10 Angela Ciroalo 27F F2029 Long Branch NJ 26:25 7:32 1/4 587
11 Matthew Carter 34M M3039 West Hartford CT 26:29 7:34 2/7 536
12 Patricia Vega Dones 33F F3039 Manchester CT 26:47 7:39 2/17 585
13 Steven Morse 66M M6069 Broad Brook CT 26:50 7:40 1/7 917
14 Jason Corsi 44M M4049 Fairfield CT 27:26 7:50 2/15 539
15 William Boucher 61M M6069 Suffield CT 27:34 7:52 2/7 690
16 Robert Hartnett 46M M4049 Manchester CT 28:06 8:01 3/15 548
17 James Vallee 61M M6069 Suffield CT 28:13 8:03 3/7 691
18 Jonathan Failla 41M M4049 Windsor CT 28:36 8:10 4/15 586
19 Betsy Sargent 46F F4049 Unionville CT 28:43 8:12 1/12 693
20 Heather Slavin 25F F2029 Enfield CT 28:47 8:13 2/4 566
21 Michael Kirdzik 43M M4049 South Windsor CT 29:04 8:18 5/15 908
22 Jonathan Wilson 36M M3039 West Hartford CT 29:09 8:19 3/7 573
23 Caitlin Eaton-Robb 23F F2029 Columbia CT 29:09 8:19 3/4 902
24 Meri Robert 39F F3039 East Hartford CT 29:10 8:20 3/17 563
25 Sundar Varadarajan 43M M4049 Ellington CT 29:26 8:24 6/15 694
26 Joel Pierson 45M M4049 Ellington CT 29:32 8:26 7/15 695
27 Barbara Graf 59F F5059 Leeds MA 29:41 8:28 1/14 544
28 Anna Dubiel 36F F3039 Rocky Hill CT 29:45 8:30 4/17 909
29 Lauren Sanchez 32F F3039 Windsor Locks CT 29:54 8:32 5/17 918
30 Jay Dykstra 54M M5059 Manchester CT 29:55 8:32 4/14 904
31 Elizabeth Toth 37F F3039 Ashford CT 30:00 8:34 6/17 924
32 Timothy King 45M M4049 Broad Brook CT 30:04 8:35 8/15 574
33 David Weiner 50M M5059 Ellington CT 30:10 8:37 5/14 571
34 Kelly McPherson 40F F4049 Avon CT 30:16 8:38 2/12 553
35 Amy Blackmer 27F F2029 West Hartford CT 30:21 8:40 4/4 530
36 Shankar Subramani 40M M4049 Ellington CT 30:29 8:42 9/15 910
37 Tree Boyd 53F F5059 West Hartford CT 30:41 8:46 2/14 531
38 Patrick Chagnon 58M M5059 Windsor CT 30:43 8:46 6/14 921
39 Aleasha Coburn 49F F4049 Waterford CT 31:23 8:58 3/12 537
40 Surendrakumar Thirumappan 42M M4049 Ellington CT 31:49 9:05 10/15 700
41 Kelly Katilus 36F F3039 Enfield CT 31:51 9:06 7/17 906
42 Charlie Chatterton 54M M5059 Vernon CT 31:55 9:07 7/14 927
43 Lynn Wilkus 50F F5059 Windsor CT 32:00 9:08 3/14 919
44 Marianne Eichler 38F F3039 South Windsor CT 32:10 9:11 8/17 907
45 Bob Ward 73M M7099 Vernon CT 32:13 9:12 1/2 570
46 Lee Schwartzman 41M M4049 Wethersfield CT 32:32 9:17 11/15 699
47 Shannon Hanson 34F F3039 Granby CT 32:39 9:19 9/17 547
48 Alison Nicklas 63F F6069 Albany NY 32:54 9:24 1/2 559
49 Chris Capelle 56M M5059 Wilton CT 32:59 9:25 8/14 583
50 Christina Hupfer 32F F3039 Winsted CT 33:25 9:32 10/17 549
51 Nancy Sheldon 50F F5059 South Windsor CT 33:31 9:34 4/14 903
52 Chris Redo 44M M4049 Enfield CT 33:32 9:34 12/15 923
53 Tom Hayes 57M M5059 Newington CT 33:49 9:39 9/14 591
54 Kathleen Eaton-Robb 53F F5059 Columbia CT 34:11 9:46 5/14 901
55 Elsie Diaz-Duchesne 47F F4049 Ellington CT 34:43 9:55 4/12 925
56 Wilson Dones 35M M3039 Manchester CT 34:44 9:55 4/7 584
57 Art Nicklas 64M M6069 Albany NY 34:52 9:57 4/7 560
58 Janet Romayko 70F F7099 East Hartford CT 35:09 10:02 1/1 564
59 Jennifer Dean 42F F4049 Winsted CT 35:25 10:07 5/12 540
60 Michelle Weiner 50F F5059 Ellington CT 35:30 10:08 6/14 572
61 Karen Stuck 32F F3039 South Windsor CT 35:31 10:08 11/17 567
62 Danielle Valiquette 39F F3039 South Windsor CT 35:40 10:11 12/17 569
63 Susan Hayes 55F F5059 Newington CT 36:23 10:23 7/14 590
64 Lisa Book 38F F3039 West Hartford CT 36:31 10:26 13/17 589
65 Sejal Thacker 39F F3039 West Hartford CT 36:46 10:30 14/17 582
66 Ajay Dhingra 44M M4049 West Hartford CT 36:47 10:30 13/15 581
67 Steve Mele 64M M6069 North Haven CT 37:14 10:38 5/7 554
68 Sharon Daly 68F F6069 Tolland CT 37:29 10:42 2/2 920
69 Michael Quinn 64M M6069 South Windsor CT 38:04 10:52 6/7 562
70 Michael Jakubowski 33M M3039 Wethersfield CT 38:09 10:54 5/7 550
71 Doug Shively 61M M6069 Enfield CT 38:12 10:54 7/7 916
72 Shannon Kievman 45F F4049 Manchester CT 38:39 11:02 6/12 593
73 Erinn Dykstra 48F F4049 Manchester CT 39:03 11:09 7/12 905
74 Eduardo Gautier 46M M4049 Keller TX 40:00 11:25 14/15 697
75 Marti Simmons 30F F3039 Amston CT 40:23 11:32 15/17 565
76 Jennifer Ellenberger 35F F3039 Vernon Rockville CT 40:24 11:32 16/17 542
77 Lee Rothert 50F F5059 Durham CT 40:26 11:33 8/14 588
78 Sharon Weiss 45F F4049 East Hartford CT 40:44 11:38 8/12 579
79 Cathleen Hinsch 54F F5059 Middlefield CT 41:39 11:54 9/14 592
80 Derek Meredith 57M M5059 W Hartford CT 41:41 11:54 10/14 922
81 Kelly Hasenbalg 48F F4049 East Granby CT 41:50 11:57 9/12 599
82 Nagarajan Gurumoorthy 35M M3039 Manchester CT 42:15 12:04 6/7 912
83 Kevin Miller 46M M4049 West Hartford CT 42:16 12:04 15/15 557
84 Colin Paul 10M M0019 East Hartford CT 42:26 12:07 2/2 914
85 Loray Paul 43F F4049 East Hartford CT 42:27 12:07 10/12 913
86 Laura Midura 41F F4049 North Granby CT 42:30 12:08 11/12 556
87 CHARMAINE ARENA 52F F5059 Simsbury CT 42:31 12:08 10/14 578
88 Bonnie McGovern 35F F3039 Tariffville CT 42:33 12:09 17/17 577
89 Denise Cassella 56F F5059 South Windsor CT 43:55 12:32 11/14 576
90 David Hasenbalg 50M M5059 East Granby CT 44:29 12:42 11/14 600
91 Liza McMahon 53F F5059 Simsbury CT 44:53 12:49 12/14 598
92 Rajarajan Kannayan 39M M3039 South Windsor CT 45:13 12:55 7/7 911
93 Robbin Miller 49F F4049 West Hartford CT 45:42 13:03 12/12 558
94 Patrick McMahon 50M M5059 Windsor CT 46:01 13:08 12/14 926
95 Eileen Zelazny 53F F5059 Avon CT 46:20 13:14 13/14 580
96 Lisa O'Brien 51F F5059 South Windsor CT 46:38 13:19 14/14 561
97 Eugene Botterton 73M M7099 S Windsor CT 46:42 13:20 2/2 951
98 Patrick McMahon 50M M5059 Windsor CT 48:26 13:50 13/14 698
99 Martin McMahon 56M M5059 Simsbury CT 48:27 13:50 14/14 597

Race Results ()     Division Results ()     Race Information ()     Race Information ()    

Top Male: 1. Anthony Gonsalves 2. Jake Haddad 3. Jorge Rabat Jr 4. Keith Coburn 5. Brian Harrington

Top Female: 1. Amina Carter 2. Angela Ciroalo 3. Patricia Vega Dones 4. Betsy Sargent 5. Heather Slavin

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates