Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Race Results ()     Division Results ()    


Block Island Half Marathon
Top Male: 1. Steve Brightman 2. Alex Holmes 3. Martin Mickus 4. Alexander Trumbridge 5. Bradley Van Fechtmann
Top Female: 1. Dea Baldwin 2. Mary Dowling 3. Heather Geyer 4. Stephanie Mae Kramer 5. Dorothy Zullo
Block Island Half Marathon
Sunday Oct 13, 2019 - BEnson Beach - Block ISland RI
Platt Systems Chip Timing & Scoring - Partly Cloudy 63 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Steve Brightman Overall Female: Dea Baldwin

OVERALL GUN NET DIVISION SPLIT 1
PLC Name A/S DIV CITY TIME TIME PACE PLC/TOT TIME BIB
1 Steve Brightman 50M M5054 Providence RI 1:18:01 1:18:01 5:57 1/5 36:13 1519
2 Alex Holmes 28M M2529 Hampstead NH 1:32:02 1:31:58 7:01 1/8 42:14 1554
3 Martin Mickus 50M M5054 New york NY 1:34:17 1:34:16 7:11 2/5 43:15 1572
4 Alexander Trumbridge 32M M3034 Canbridge MA 1:37:41 1:37:40 7:27 1/7 43:47 1608
5 Dea Baldwin 45F F4549 Northford CT 1:39:04 1:39:04 7:33 1/3 45:32 1508
6 Bradley Van Fechtmann 28M M2529 E GREENWICH RI 1:39:57 1:39:57 7:37 2/8 44:13 1587
7 Daniel Farnsworth 56M M5559 North Kingstown RI 1:42:36 1:42:29 7:49 1/2 48:47 1535
8 Mary Dowling 56F F5559 STURBRIDGE MA 1:43:01 1:43:00 7:51 1/5 47:27 1532
9 Tim Gallagher 49M M4549 Charlestown RI 1:44:55 1:44:46 8:00 1/4 48:56 1543
10 Heather Geyer 36F F3539 Stonington CT 1:46:03 1:46:01 8:05 1/8 49:02 1545
11 Peter Pappalardo 30M M3034 GROTON CT 1:46:59 1:46:53 8:09 2/7 48:51 1577
12 Stephanie Mae Kramer 37F F3539 1:48:21 1:48:20 8:15 2/8 48:34 1559
13 Eric Army 38M M3539 CRANSTON RI 1:49:02 1:49:01 8:19 1/4 50:07 1506
14 Patrick Conlon 42M M4044 Andover MA 1:49:17 1:49:05 8:20 1/4 51:06 1530
15 Rck Vila 73M M7074 Block Island RI 1:49:33 1:49:30 8:21 1/1 50:38 1605
16 Andrew Kramer 30M M3034 GROTON CT 1:51:24 1:51:19 8:29 3/7 49:16 1557
17 Dorothy Zullo 59F F5559 Wakefield RI 1:51:25 1:51:25 8:29 2/5 50:06 1597
18 Jim Scheflen 46M M4549 Hillsborough NJ 1:51:39 1:51:34 8:31 2/4 51:36 1581
19 Amos Page 25M M2529 GUILFORD CT 1:51:56 1:51:52 8:32 3/8 54:20 1576
20 Kate Wilson 32F F3034 N KINGSTOWN RI 1:52:16 1:52:16 8:33 1/9 51:46 1592
21 Peter Harper 53M M5054 Maplewood NJ 1:52:42 1:52:28 8:35 3/5 53:28 1552
22 Jason Lipman 46M M4549 Rye NY 1:53:26 1:53:20 8:39 3/4 53:27 1604
23 Kate Hirsch 39F F3539 North Kingtown RI 1:53:46 1:53:43 8:40 3/8 51:24 1553
24 Casey Gildea 53M M5054 Cohasset MA 1:54:00 1:53:43 8:41 4/5 50:55 1546
25 Katie Schindall 37F F3539 Natick MA 1:54:39 1:54:31 8:44 4/8 53:07 1582
26 Emily Navarro 32F F3034 Mystic CT 1:55:39 1:55:35 8:49 2/9 52:54 1574
27 Richard Chilton III 30M M3034 Washington DC 1:55:39 1:55:35 8:49 4/7 52:54 1529
28 Elizabeth Chilton 29F F2529 Washington DC 1:55:40 1:55:36 8:49 1/5 52:53 1528
29 Sean Buckley 30M M3034 PROVIDENCE RI 1:57:35 1:57:30 8:58 5/7 56:19 1523
30 Amanda Levy 25F F2529 GUILFORD CT 1:58:40 1:58:36 9:03 2/5 54:13 1565
31 Gunnar Abrahamsson 25M M2529 Old Lyme CT 1:58:54 1:58:53 9:04 4/8 50:32 1501
32 Matthew Winkler 33M M3034 South Boston MA 1:59:05 1:59:02 9:05 6/7 56:05 1593
33 Alicia Lemoi 30F F3034 CRANSTON RI 2:01:34 2:01:24 9:16 3/9 56:30 1564
34 Richard Baldelli 29M M2529 Westerly RI 2:01:38 2:01:29 9:16 5/8 54:51 1507
35 Lauren Rones-Payne 43F F4044 White Plains NY 2:02:01 2:01:45 9:18 1/8 58:32 1578
36 Jackie Brannon 31F F3034 N KINGSTOWN RI 2:02:17 2:02:11 9:19 4/9 53:55 1517
37 Erin Murphy 24F F2024 Hampstead NH 2:03:37 2:03:33 9:25 1/5 52:43 1573
38 Thom Lytle 40M M4044 NATICK MA 2:03:41 2:03:32 9:26 2/4 54:05 1568
39 Breana Appolonia 30F F3034 South Boston MA 2:03:45 2:03:38 9:26 5/9 55:02 1505
40 Holly Walczak 55F F5559 NEWTOWN CT 2:04:08 2:03:53 9:28 3/5 57:46 1588
41 Avery McGinnes 18F F1519 Block Island RI 2:04:22 2:04:06 9:29 1/2 58:24 1571
42 Courtney Gordon 36F F3539 Rockville RI 2:04:39 2:04:31 9:30 5/8 54:50 1549
43 Adele Lawrence 24F F2024 Mount Kisco NY 2:05:27 2:05:14 9:34 2/5 56:48 1561
44 Emma Mistele 18F F1519 Pepack NJ 2:06:56 2:06:46 9:40 2/2 1:01:47 1601
45 Maria Grieco 41F F4044 East Rockaway NY 2:08:49 2:08:45 9:49 2/8 55:46 1551
46 Liz Phillips 32F F3034 Cambridge MA 2:12:44 2:12:38 10:07 6/9 1:00:13 1609
47 LAUREN BRISTOL 40F F4044 Delmar NY 2:13:36 2:13:29 10:11 3/8 1:01:03 1520
48 Kristi Kearney 46F F4549 Enfield CT 2:15:08 2:14:58 10:18 2/3 1:02:08 1556
49 Alicia Winslow 37F F3539 Tiverton RI 2:15:18 2:15:11 10:19 6/8 1:01:54 1603
50 Heidi Nichols 28F F2529 Boston MA 2:15:51 2:15:43 10:21 3/5 1:00:52 1575
51 Billy Dundon 32M M3034 WALPOLE MA 2:16:25 2:16:14 10:24 7/7 59:08 1533
52 Carli Langevin 20F F2024 Stratham NH 2:18:20 2:18:11 10:33 3/5 1:02:05 1560
53 Kara Scanlon 30F F3034 N SCITUATE RI 2:19:05 2:18:54 10:36 7/9 1:02:16 1580
54 Kaitlyn Alley 30F F3034 Groton CT 2:19:18 2:19:04 10:37 8/9 1:00:59 1503
55 Emily Locher 44F F4044 Weston CT 2:19:40 2:19:29 10:39 4/8 1:04:06 1566
56 Benjamin Winslow 38M M3539 Tiverton RI 2:19:58 2:19:55 10:40 2/4 59:08 1594
57 Daniella Sarnoff 52F F5054 IRVINGTON NY 2:22:00 2:22:00 10:49 1/2 1:04:40 1579
58 Laura Whalen 31F F3034 -- 2:22:26 2:22:24 10:51 9/9 1:01:46 1590
59 Devon Long-Lytle 40F F4044 Natick MA 2:22:37 2:22:28 10:52 5/8 1:03:57 1567
60 Shannon Blake 39F F3539 Woburn MA 2:25:08 2:25:08 11:04 7/8 1:02:15 1515
61 Kurt Breitenkamp 41M M4044 San Francisco CA 2:25:47 2:25:35 11:07 3/4 1:21:02 1518
62 Olivia Gabriel 20F F2024 Ipswich MA 2:26:35 2:26:29 11:10 4/5 1:04:56 1541
63 Meg MacGregor 52F F5054 Madison CT 2:27:45 2:27:29 11:16 2/2 1:02:05 1569
64 Tanya Gabriel 46F F4549 Ipswich MA 2:29:04 2:28:56 11:22 3/3 1:04:57 1542
65 Kristen Bshara 44F F4044 MILLBURY MA 2:29:52 2:29:42 11:25 6/8 1:05:01 1521
66 Mark Zullo 66M M6569 Wakefield RI 2:35:18 2:35:12 11:50 1/1 1:12:39 1598
67 Lisa Beck 59F F5559 Scarsdale NY 2:37:41 2:37:19 12:01 4/5 1:08:57 1512
68 Lillie Almstrom 25F F2529 RUTLAND MA 2:39:14 2:38:59 12:08 4/5 1:11:30 1504
69 JOHN FELKER 53M M5054 NORTH KINGSTOWN RI 2:40:48 2:40:35 12:16 5/5 1:10:09 1536
70 Dave Robles 39M M3539 Brooklyn NY 2:43:32 2:43:19 12:28 3/4 1:07:34 1599
71 ANDREA FRENCH 38F F3539 POUGHKEEPSIE NY 2:43:56 2:43:39 12:30 8/8 1:09:33 1538
72 Thomas Tate 28M M2529 PROVIDENCE RI 2:44:41 2:44:24 12:33 6/8 1:10:49 1586
73 Samantha Sherratt 24F F2024 BLOOMINGTON MN 2:45:27 2:45:17 12:37 5/5 1:06:42 1584
74 Jonah Fidel 25M M2529 NASHUA NH 2:51:32 2:51:23 13:05 7/8 1:14:12 1537
75 Kevin Bango 26M M2529 Providence RI 2:51:32 2:51:23 13:05 8/8 1:14:13 1510
76 Andrew French jr 40M M4044 -- 2:53:52 2:53:34 13:15 4/4 1:09:25 1539
77 Shannon Page 28F F2529 N Branford CT 3:02:53 3:02:53 13:57 5/5 1:20:12 1600
78 Mark Burgess 58M M5559 Leesville LA 3:06:52 3:06:44 14:15 2/2 1:17:08 1524
79 Jessica Parker 40F F4044 West Kingston RI 3:28:55 3:28:38 15:56 7/8 1:29:56 1606
80 Aaron May 49M M4549 White Plains NY 3:28:57 3:28:39 15:56 4/4 1:29:56 1607
81 Kyle Gilroy 36M M3539 Brooklyn NY 3:45:32 3:45:19 17:12 4/4 1:30:42 1547
82 Colleen Cosgrove 40F F4044 Charlestown MA 3:45:33 3:45:22 17:12 8/8 1:30:43 1531
83 Lynn Sullivan 57F F5559 East Rochester NY 3:48:29 3:48:11 17:25 5/5 1:35:02 1585

Race Results ()     Division Results ()    

Top Male: 1. Steve Brightman 2. Alex Holmes 3. Martin Mickus 4. Alexander Trumbridge 5. Bradley Van Fechtmann

Top Female: 1. Dea Baldwin 2. Mary Dowling 3. Heather Geyer 4. Stephanie Mae Kramer 5. Dorothy Zullo

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates