Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board

 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:

Dave Parcells Madison Sprint Triathlon
Saturday Sept 7, 2019 at the Surf Club- Madison CT
1 Mile Run, 13 Mile Bike, 3 MIle Run | 63 Windy & Rain


Dave Parcells Madison Sprint Triathlon Saturday Sept 7, 2019 at the Surf Club- Madison CT 1 Mile Run, 13 Mile Bike, 3 MIle Run | 63 Windy & Rain Overall Male: Jon Fecik Female: Lauren De Marco ************************************************************************************************************** DIVISION WAVE WA PLC Name A/S DIV CITY TIME VE BIB ==== ========================== ==== ===== ===================== ======= == ===== ** MALE RESULTS: ** TOP MALE RESULTS: FINISHERS ** 1 John Fecik 31M M---- Branford CT 56:25 1 235 2 Donald Gustavson 45M M---- Easton CT 1:02:04 1 59 3 Raphael Broa 35M M---- Chester NY 1:02:26 1 237 ** FEMALE RESULTS: ** TOP FEMALE RESULTS: FINISHERS ** 1 Lauren De Marco 22F F---- Guilford CT 1:10:39 1 8 2 Tara Anderson 44F F---- Madison CT 1:12:12 1 148 3 Eliza Baron 40F F---- MADISON CT 1:12:32 3 138 ****************************** FEMALE DIVISIONS *********************************** ** FEMALE RESULTS: 19 and under ** 1 Molly Hoban 13F F0019 ====== == 1:54:09 4 183 ** FEMALE RESULTS: 20 - 24 ** 1 Sydney Fromkin 23F F2024 NEW HAVEN CT 1:28:19 3 121 2 Kathleen Downes 23F F2024 Madison CT 1:38:05 3 120 3 Julie Keenan 23F F2024 Madison CT 1:40:21 3 122 4 Katie Cameron 24F F2024 ====== == 1:47:43 3 123 ** FEMALE RESULTS: 25 - 29 ** 1 Melissa Yellen 25F F2529 TRUMBULL CT 1:35:53 3 125 2 Shirley Zayas 28F F2529 MADISON CT 1:45:58 4 186 ** FEMALE RESULTS: 30 - 34 ** 1 Heather Bernstein 34F F3034 New Haven CT 1:14:14 3 127 2 Elizabeth Barrera 31F F3034 Madison CT 1:21:01 3 126 3 Christie Achorn 31F F3034 Madison CT 1:27:53 4 188 4 Amy Casey 34F F3034 Madison CT 1:34:25 3 191 ** FEMALE RESULTS: 35 - 39 ** 1 Emily Miller 39F F3539 WATERFORD CT 1:16:18 3 137 2 Erica McNamara 36F F3539 North Branford CT 1:17:22 1 9 3 Carey Duques 39F F3539 Madison CT 1:27:15 3 136 4 Rebecca Sullivan 38F F3539 Stamford CT 1:30:11 3 135 ** FEMALE RESULTS: 40 - 44 ** 1 Lisa Lochner 44F F4044 Hamden CT 1:15:26 3 150 2 Holly Wheeler 43F F4044 Madison CT 1:17:00 1 11 3 Kiara Matos 44F F4044 New Haven CT 1:25:02 3 151 4 Jennifer Sutherland Gerra 43F F4044 Madison CT 1:26:03 3 147 ** FEMALE RESULTS: 45 - 49 ** 1 Janet Criscuolo 45F F4549 Woodbridge CT 1:16:15 4 199 2 Jennifer Lansdowne 47F F4549 Durham CT 1:16:57 3 154 3 Heather Jacobsen 47F F4549 Madison CT 1:29:12 4 153 4 Vanessa De SamamT 45F F4549 Darien CT 1:30:36 3 152 ** FEMALE RESULTS: 50 - 54 ** 1 Dorothee Fuller 50F F5054 CLINTON CT 1:14:34 3 158 2 Mary Milucci 52F F5054 Riverside, CT 1:21:51 3 161 3 Karol Gardner 54F F5054 Deep River CT 1:31:00 3 166 4 Larissa Schroeder 52F F5054 Clinton CT 1:32:05 3 162 ** FEMALE RESULTS: 55 - 59 ** 1 Karen Brown 57F F5559 Old Greenwich CT 1:17:56 3 168 2 Anne Martin 58F F5559 New Haven CT 1:23:52 1 12 3 Janet Whaley 56F F5559 Deep River CT 1:38:24 3 167 4 Jo-Ann Fleischman 59F F5559 Madison CT 1:45:59 4 203 ** FEMALE RESULTS: 60 - 64 ** 1 Beth Harrison 63F F6064 Branford CT 1:26:18 3 176 2 Carol Redden 60F F6064 Branford CT 1:29:00 3 171 3 Lisa Fecke 62F F6064 MADISON CT 1:36:45 3 174 4 Ginger Rita O∆Shea 60F F6064 Watertown CT 1:49:03 3 170 ** FEMALE RESULTS: 70 - 74 ** 1 Claudia Ciesluk 70F F7074 NIANTIC CT 1:25:15 3 180 2 Janit Romayko 74F F7074 East Hartford CT 1:39:52 3 182 3 Margaret Reavely 71F F7074 Madison CT 2:09:06 3 181 ** ** ATHENA CATEGORY FINISHERS ** 1 Christine Etzel 22F FCLYD Madison CT 1:40:00 4 184 ****************************** MALE DIVISIONS *************************************** DIVISION WAVE WA PLC Name A/S DIV CITY TIME VE BIB ==== ========================== ==== ===== ===================== ======= == ===== ** MALE RESULTS: 19 and under ** 1 Isaac Lerner 17M M0019 MADISON CT 1:09:49 4 207 2 Evan Mastrobattisto 16M M0019 ====== == 1:15:07 4 24 3 Sam Wheeler 15M M0019 Madison CT 1:23:19 4 250 4 Phillip Bucchi III 16M M0019 Wethersfield == 1:35:12 4 205 ** MALE RESULTS: 20 - 24 ** 1 Jake Pescatore 23M M2024 NEW HAVEN CT 1:13:50 1 17 2 Drew Dantino 22M M2024 Waterbury CT 1:14:27 1 13 3 Gregory Rodriguez 22M M2024 Madison CT 1:16:06 1 15 4 Facundo Fernandez-Duque 23M M2024 ====== == 1:24:38 1 16 ** MALE RESULTS: 25 - 29 ** 1 Andrew Jeffery 25M M2529 MONROE CT 1:04:19 1 18 2 Vincent Love 29M M2529 New Haven CT 1:08:26 1 22 3 Brent Luneburg 28M M2529 Greenwich CT 1:12:10 1 21 4 Ian Russell 25M M2529 Ivoryton CT 1:23:18 4 210 ** MALE RESULTS: 30 - 34 ** 1 Christopher Foster 32M M3034 Middletown CT 1:04:47 1 25 2 Derek Benson 34M M3034 Cheshire CT 1:09:55 1 29 3 Brian Clemente 34M M3034 MILFORD CT 1:15:59 1 31 4 Eric Conti 33M M3034 New York NY 1:16:20 1 27 ** MALE RESULTS: 35 - 39 ** 1 Noel Dickens 38M M3539 Madison CT 1:02:26 1 35 2 BEn Chpora 38M M3539 Guilford CT 1:11:02 1 246 3 Doug Terry 37M M3539 Stamford CT 1:15:19 4 214 4 Blaine Streisand 38M M3539 Weston CT 1:17:17 1 37 Platt Systems Official Reporting System Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com Saturday Sept 7, 2019 - Surf Club - Madison CT DIVISION WAVE WA PLC Name A/S DIV CITY TIME VE BIB ==== ========================== ==== ===== ===================== ======= == ===== ** MALE RESULTS: 40 - 44 ** 1 Diego Alvarado 43M M4044 Madison CT 1:02:55 1 49 2 Daryl Retzke 41M M4044 North Branford CT 1:04:00 1 45 3 Edwin Dejesus 43M M4044 New Haven CT 1:04:16 1 239 4 Corey Acker 44M M4044 West Hartford CT 1:08:22 1 52 ** MALE RESULTS: 45 - 49 ** 1 Jon Miles 48M M4549 OLD SAYBROOK CT 1:05:07 2 79 2 Scott Sykes 47M M4549 CHAPPAQUA NY 1:07:33 1 77 3 Jonathan Bartolotta 45M M4549 VERNON CT 1:08:26 1 58 4 Jeffrey McGuinness 46M M4549 Madison CT 1:09:57 1 61 ** MALE RESULTS: 50 - 54 ** 1 Thomas Provencher 50M M5054 EAST LYME CT 1:02:45 2 83 2 Ken Mckay 54M M5054 Old saybrook CT 1:12:09 2 91 3 Douglas Casey 52M M5054 Simsbury CT 1:13:02 2 84 4 Michael Morgenroth 53M M5054 MADISON CT 1:16:18 2 87 ** MALE RESULTS: 55 - 59 ** 1 Randall Puckett 58M M5559 CLINTON CT 1:10:14 2 96 2 Matt Roth 57M M5559 Branford CT 1:18:25 2 93 3 Hamid Asgari 55M M5559 GREENWICH CT 1:20:09 1 65 4 Gene Vacca 57M M5559 Branford CT 1:25:33 2 94 ** MALE RESULTS: 60 - 64 ** 1 Michael Barry 64M M6064 WATERBURY CT 1:17:17 1 69 2 David Rosenmiller 62M M6064 Haydenville MA 1:19:10 2 243 3 Martin Cappiello 63M M6064 Guilford CT 1:22:06 2 105 4 Vin Darcy 60M M6064 Avon CT 1:25:42 1 244 ** MALE RESULTS: 65 - 69 ** 1 Miles Ahrens 65M M6569 Bethany CT 1:24:16 2 109 2 Michael Banks 67M M6569 East Lyme CT 1:27:44 2 112 3 Edward Yergeau 66M M6569 Manchester CT 1:29:16 2 111 4 Bruce Goulart 69M M6569 NEWTOWN CT 1:31:09 2 115 ** MALE RESULTS: 70 - 74 ** 1 Harold Hutchinson 72M M7074 Guilford CT 1:52:58 2 117 ** MALE RESULTS: 75 - 79 ** 1 Mark Turkington 75M M7579 Bolton CT 1:28:30 1 70 ** MALE RESULTS: 80 - 84 ** 1 Peter Madden 80M M8084 Niantic CT 1:31:14 2 119 ** ** CLYDESDALE CATEGORY FINISHERS ** 1 Craig Kenney 32M MCLYD Branford CT 1:19:05 1 242 2 Erich Schatzlein 36M MCLYD MADISON CT 1:20:05 4 213 3 Aaron Jacobson 39M MCLYD Wilton CT 1:21:21 1 40 4 Peter Manfredonia 22M MCLYD NEWTOWN CT 1:27:40 1 14 **************** RELAYS *********************** Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com Saturday Sept 7, 2019 - Surf Club - Madison CT DIVISION WAVE WA PLC Name A/S DIV CITY TIME VE BIB ==== ========================== ==== ===== ===================== ======= == ===== ** ** RELAY ALL FEMALE FINISHERS ** 1 Lindsey Carroll 99R RRF-- Splash, flash and das 1:16:52 4 195 Laura Milligan - Lindsey Carroll - Kati Connors ( Splash, flash and dash) 2 Chloe Maynard 99R RRF-- Blazin Babes CT 1:20:25 4 185 Amy Hewitt - Maggie Fitter - Chloe Maynard ( Blazin Babes) 3 Kristen Cheffer 99R RRF-- Cheffer Sisters! CT 1:20:35 4 187 Megan Ferraro - Lauren Vogel - Kristen Cheffer ( Cheffer Sisters!) 4 Anne Marie Labonte 99R RRF-- Lisa's Bike & Bootcam 1:40:55 4 201 Anne Marie Labonte - Krystal Dimattis - Gabriella Peterson ( Lisa's Bike & Bootc ** ** RELAY ALL MALE FINISHERS ** 1 Al Macdougall Schumann W 99R RRM-- Relay CT 1:01:10 4 67 Alan Macdougall - W Schumann - A Macdougall ( Schumann) 2 David Zagaja 99R RRM-- Worst Pace Scenario C 1:02:17 4 227 David Zagaja - Justin Magonlas - Daniel Magnolas ( Worst Pace Scenario) 3 Rowan O'Connor 99R RRM-- Threat Level CT 1:10:33 4 206 OConnor - Rowan - - ( Threat level) 4 Michael Bernstein 65R RRM-- Relay == 1:11:49 4 232 - - - - - ( Bernstein Relay) ** ** RELAY MIXED FINISHERS ** 1 Charles Maynard 99R RRX-- Lisa's Bike & Boot CT 1:17:27 4 208 Juliette Horton - Mark Cappelletti - Charles Maynard ( Lisa's Bike & Boot) 2 Jonathan Stein 99R RRX-- Kates boys/girls CT 1:22:51 4 225 J Stein - J Stein - N Stein ( Kate∆s boys) 3 John O'Brien 99R RRX-- FairSby CT 1:23:39 4 231 John O'Brien - Chistopher Giroux - Lauren Wingen ( FairSby) 4 Glen McFarlane 99R RRX-- Team McFarlane CT 1:27:04 4 224 Glen McFarlane - Kasia McFarlane - Adam McFarlane ( Team McFarlane) **************************************************************************************************************


Race Results ()     Race Results ()     Division Results ()     Para Results ()    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates