Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Boys Varsity Results (F)     Girls Varsity Results (F)     JV Results - Boys & Grls (F)    

FAA Cross Country Championships
2014 FAA Cross Country Championships
Monday Nov 3, 2014 || Waveny Park - New Canaan, CT
Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com || 54 Degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

2014 FAA Cross Country Championships Monday Nov 3, 2014 || Waveny Park - New Canaan, CT Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com || 54 Degrees Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com ******************************* TEAM SCORES JV GIRLS ******************************* 1. Greenwich Academy (29) 2. Convent of Sacred Heart C (58); 3. School of Holy Child (61); 4. Hopkins School (84); ******************************* PLATTSYS INDIVIDUAL RESULTS JV GIRLS ******************************* OVERALL FINAL SCORE TEAM PLC Name CLS TIME PACE TEAM TEAM PLC PLC BIB ==== ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== ===== 1 Alessandra Caruso -- 23:19.9 7:30 GA Greenwich Academy 1 1 271 2 Holly Johnson -- 23:41.3 7:37 GA Greenwich Academy 2 2 292 3 Anna Walewski -- 24:01.6 7:43 HOPK Hopkins School 3 1 477 4 Kelly Heinzerling -- 24:17.0 7:48 CONV Convent of Sacred He 4 1 112 5 Sheila Moran -- 24:19.5 7:49 CONV Convent of Sacred He 5 2 134 6 Kyra Lang -- 24:22.3 7:50 SHC School of Holy Child 6 1 717 7 Elizabeth Jones -- 24:29.4 7:52 GA Greenwich Academy 7 3 303 8 Cameron Kellett -- 24:38.1 7:55 SHC School of Holy Child 8 2 716 9 Francesca Narea -- 24:40.1 7:56 GA Greenwich Academy 9 4 335 10 Sarah Sheer -- 24:40.1 7:56 GA Greenwich Academy 10 5 350 11 Margot Butler -- 24:45.1 7:57 CONV Convent of Sacred He 11 3 28 12 Molly Semprevivo -- 24:48.2 7:58 SHC School of Holy Child 12 3 723 13 Skylar Burdick -- 25:00.6 8:02 GA Greenwich Academy 13 6 245 14 Courtney Frauen -- 25:03.9 8:03 GA Greenwich Academy 14 7 286 15 Natalie Hawley -- 25:07.4 8:05 HOPK Hopkins School 15 2 463 16 Tara Irwin -- 25:08.5 8:05 SHC School of Holy Child 16 4 715 17 Toella Pliakas -- 25:15.7 8:07 HOPK Hopkins School 17 3 470 18 Anna-Luisa Brakman -- 25:17.7 8:08 CONV Convent of Sacred He 18 4 21 19 Julia Preusse -- 25:19.6 8:09 SHC School of Holy Child 19 5 721 20 Liesl Hennig -- 25:25.1 8:10 CONV Convent of Sacred He 20 5 113 21 Alina Pannone -- 25:30.8 8:12 GA Greenwich Academy 0 8 339 22 Grace Passannante -- 25:33.2 8:13 CONV Convent of Sacred He 21 6 147 23 Erin Carroll -- 25:42.7 8:16 CONV Convent of Sacred He 22 7 67 24 Liz Curcio -- 25:48.8 8:18 SHC School of Holy Child 23 6 712 25 Tatiana Niebuhr -- 25:50.6 8:18 HOPK Hopkins School 24 4 468 26 Lindsay Martin -- 25:59.7 8:21 HOPK Hopkins School 25 5 467 27 Arnaz Kwhaja -- 26:05.0 8:23 HOPK Hopkins School 26 6 466 28 Zoe Brodkin -- 26:15.7 8:27 HOPK Hopkins School 27 7 451 29 Haley Horn -- 26:24.9 8:29 CONV Convent of Sacred He 0 8 125 30 Alexandra Limpe -- 26:26.0 8:30 MAST The Masters School 0 1 737 31 Alexandra Bolanos -- 27:15.8 8:46 CONV Convent of Sacred He 0 9 16 32 Elizabeth Considine -- 27:20.6 8:47 CONV Convent of Sacred He 0 10 90 33 Kaija Powell -- 27:22.2 8:48 GRFA Greens Farms Academy 0 1 201 34 Jordan Fischetti -- 27:54.6 8:58 GA Greenwich Academy 0 9 275 35 Corinne Wilklow -- 28:00.5 9:00 HOPK Hopkins School 0 8 479 36 Portia Nelson -- 28:08.8 9:03 RCD Rye Country Day 0 1 498 37 Grace Campbell -- 28:18.0 9:06 CONV Convent of Sacred He 0 11 34 38 Lauren Burd -- 28:25.3 9:08 CONV Convent of Sacred He 0 12 25 39 Meaghan Cunniffe -- 28:56.8 9:18 MAST The Masters School 0 2 732 40 Kat Roberts -- 30:02.0 9:39 MAST The Masters School 0 3 740 41 Ileana Katzman -- 30:05.5 9:40 MAST The Masters School 0 4 736 42 Faith Farlow -- 32:06.0 10:19 GRFA Greens Farms Academy 0 2 178 43 Ariana Loret de Mola -- 33:13.6 10:41 KING King 0 1 484 ******************************* TEAM SCORES JV BOYS ******************************* 1. Hopkins School (20) 2. Brunswick School (37); 3. Greens Farms Academy (97); 4. Rye Country Day (100); 5. The Masters School (123); 6. King (190); ************************************* PLATTSYS INDIVIDUAL RESULTS JV BOYS ************************************* OVERALL FINAL SCORE TEAM PLC Name CLS TIME PACE TEAM TEAM PLC PLC BIB ==== ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== ===== 1 David Judd -- 18:31.0 5:57 HOPK Hopkins School 1 1 1667 2 Alexander Florian -- 18:53.7 6:04 HOPK Hopkins School 2 2 1662 3 Matthew Erodici -- 18:59.3 6:06 HOPK Hopkins School 3 3 1660 4 Brooks Hennessy -- 19:05.3 6:08 BRUN Brunswick School 4 1 1607 5 Peter Ciporin -- 19:06.9 6:09 BRUN Brunswick School 5 2 1603 6 Michael Christie -- 19:26.5 6:15 HOPK Hopkins School 6 4 1655 7 Paul Grasso -- 19:44.1 6:21 BRUN Brunswick School 7 3 1606 8 Andrew Kindseth -- 19:47.0 6:22 HOPK Hopkins School 8 5 1668 9 Emanuel Chinyumba -- 19:47.8 6:22 HOPK Hopkins School 9 6 1654 10 Henry Ren -- 19:58.4 6:25 BRUN Brunswick School 10 4 1618 11 Keshav Raghavan -- 19:58.8 6:25 BRUN Brunswick School 11 5 1616 12 Chris Keller -- 20:05.8 6:28 BRUN Brunswick School 12 6 1611 13 Scott Barnet -- 20:11.5 6:29 GRFA Greens Farms Academy 13 1 1626 14 Rick Burke -- 20:19.4 6:32 RCD Rye Country Day 14 1 1701 15 Jack Driscoll -- 20:28.6 6:35 BRUN Brunswick School 15 7 1604 16 Callum Ellard -- 20:32.5 6:36 RCD Rye Country Day 16 2 1706 17 Kevin Wong -- 20:46.3 6:41 GRFA Greens Farms Academy 17 2 1650 18 Robert Marcus -- 20:56.5 6:44 GRFA Greens Farms Academy 18 3 1636 19 Jonathan Shulman -- 20:56.8 6:44 RCD Rye Country Day 19 3 1720 20 Thomas Ragucci -- 21:00.0 6:45 RCD Rye Country Day 20 4 1716 21 Simon Belon-Alvarez -- 21:00.2 6:45 MAST The Masters School 21 1 1736 22 Gavin Koepke -- 21:02.0 6:46 MAST The Masters School 22 2 1741 23 Brandon Schneider -- 21:10.1 6:48 MAST The Masters School 23 3 1748 24 Parlan Murray -- 21:16.5 6:50 BRUN Brunswick School 0 8 1613 25 Adam Pento -- 21:16.8 6:50 GRFA Greens Farms Academy 24 4 1644 26 Rooney Jeb -- 21:24.2 6:53 GRFA Greens Farms Academy 25 5 1634 27 Christopher Jessup -- 21:25.6 6:53 GRFA Greens Farms Academy 26 6 1635 28 TYler Aguiar -- 21:27.5 6:54 GRFA Greens Farms Academy 27 7 1625 29 Ben Zeitz-Moskin -- 21:30.3 6:55 MAST The Masters School 28 4 1752 30 Joseph Jimenez -- 21:44.3 6:59 BRUN Brunswick School 0 9 1610 31 Oliver Campbell -- 21:48.4 7:00 MAST The Masters School 29 5 1738 32 Hanchi (Tony) Zhang -- 21:53.3 7:02 MAST The Masters School 30 6 1753 33 Rui Aguiar -- 22:00.2 7:04 GRFA Greens Farms Academy 0 8 1624 34 Jack Mattson -- 22:10.8 7:08 RCD Rye Country Day 31 5 1712 35 Henry Shipman -- 22:12.1 7:08 RCD Rye Country Day 32 6 1719 36 Kyle Christopher -- 22:30.5 7:14 RCD Rye Country Day 33 7 1703 37 Benjamin Walker -- 22:37.2 7:16 HOPK Hopkins School 34 7 1678 38 Matthew Reffold -- 22:45.6 7:19 MAST The Masters School 35 7 1746 39 Greg Venizelos -- 22:47.1 7:19 GRFA Greens Farms Academy 0 9 1648 40 Ross Mix -- 22:51.5 7:21 GRFA Greens Farms Academy 0 10 1641 41 Michael Zhou -- 22:54.2 7:22 HOPK Hopkins School 0 8 1682 42 Hunter Congdon -- 23:05.3 7:25 HOPK Hopkins School 0 9 1656 43 PJ Pujadas -- 23:07.5 7:26 RCD Rye Country Day 0 8 1715 44 Thomas Burke -- 23:13.0 7:28 BRUN Brunswick School 0 10 1602 45 Daniel Leva -- 23:26.9 7:32 RCD Rye Country Day 0 9 1711 46 Kris Scarfone -- 23:30.8 7:33 RCD Rye Country Day 0 10 1718 47 DAvid Wisdom -- 23:33.3 7:34 HOPK Hopkins School 0 10 1679 48 Luke Pacilio -- 23:33.7 7:34 GRFA Greens Farms Academy 0 11 1643 49 John Ryan -- 23:36.5 7:35 BRUN Brunswick School 0 11 1620 50 Mahesh Raman -- 23:36.6 7:35 BRUN Brunswick School 0 12 1617 ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 1 ================ 2014 FAA Cross Country Championships Monday Nov 3, 2014 || Waveny Park - New Canaan, CT Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com || 54 Degrees Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com OVERALL FINAL SCORE TEAM PLC Name CLS TIME PACE TEAM TEAM PLC PLC BIB ==== ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== ===== 51 Jacob Barnet -- 23:37.3 7:36 MAST The Masters School 0 8 1735 52 Juan Ellis-Ochoa -- 23:44.5 7:38 KING King 36 1 1685 53 Joshua Gleason -- 23:53.0 7:41 GRFA Greens Farms Academy 0 12 1632 54 Liam Day -- 24:16.5 7:48 HOPK Hopkins School 0 11 1657 55 Mitchell Mount -- 24:27.1 7:52 STL St. Lukes School 0 1 1727 56 Tyler Ortiz -- 24:28.8 7:52 RCD Rye Country Day 0 11 1714 57 Max Helman -- 24:32.3 7:53 RCD Rye Country Day 0 12 1709 58 AJ Chuhta -- 24:35.8 7:54 STL St. Lukes School 0 2 1722 59 Owen Petno -- 24:42.9 7:56 GRFA Greens Farms Academy 0 13 1645 60 David Jensen -- 24:44.1 7:57 RCD Rye Country Day 0 13 1710 61 Nick Byrne -- 24:50.9 7:59 GRFA Greens Farms Academy 0 14 1629 62 George Yates -- 25:16.4 8:08 BRUN Brunswick School 0 13 1623 63 Josh Rivera -- 25:43.3 8:16 RCD Rye Country Day 0 14 1717 64 Nathan Dobbs -- 26:13.1 8:26 MAST The Masters School 0 9 1739 65 Connor Howe -- 26:30.2 8:31 KING King 37 2 1688 66 David Fox -- 26:37.1 8:34 KING King 38 3 1686 67 Eric Knorr -- 27:00.3 8:41 KING King 39 4 1690 68 Daniel Tanenbaum -- 27:10.0 8:44 RCD Rye Country Day 0 15 1721 69 Matt Chicoye -- 27:27.0 8:50 KING King 40 5 1683 70 Luke Price -- 27:34.6 8:52 KING King 41 6 1693 71 William Costello -- 27:38.9 8:53 GRFA Greens Farms Academy 0 15 1630 72 Emilio Loret de Mola -- 28:50.6 9:16 KING King 42 7 1692 73 Matthew Murphy -- 42:34.8 13:42 STL St. Lukes School 0 3 1728


Boys Varsity Results (F)     Girls Varsity Results (F)     JV Results - Boys & Grls (F)    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates