Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:

   

Boys Varsity Team Results (F)     Girls Varsity Team Results (F)     Boys and Girls JV Race Results (F)     Boys Varsity Individual Results (F)    

Girls Varsity Individual Results (F)

Williston Northampton Shaler Invitational
2016 Williston Northampton Shaler Cross Country Invitational
Sat Oct 29, 2016 | Williston Northampton, Easthampton, MA
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
Plattsys Timing & Results - Overcast - 56 degrees - Breezy

2016 Williston Northampton Shaler Cross Country Invitational Sat Oct 29, 2016 | Williston Northampton, Easthampton, MA Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com Plattsys Timing & Results - Overcast - 56 degrees - Breezy ** BOYS VARSITY CROSS COUNTRY RESULTS ** *********************************************************************** PLATTSYS.COM TEAM SCORES: ** BOYS VARSITY CROSS COUNTRY RESULTS ** *********************************************************************** 1. Loomis Chaffee (42) 2. Tabor Academy (58); 3. Hotchkiss School (114); 4. Williston Northampton Sch (135); 4. Concord Academy (135); 6. Suffield Academy (155); 7. Westminster School (177); 8. Trinity Pawling School (222); 9. Landmark School (237); 10. Avon Old Farms (243); 11. Wilbraham Monson Academy (305); 12. Worcester Academy (327); 13. Kingswood Oxford (344); 14. Cushing Academy (438); *********************************************************** ** PLATTSYS.COM TEAM CROSS COUNTRY RESULTS ** *********************************************************** Plc Score Team Name Cumm Time (# Fin) =========================================================================== 1 42 Loomis Chaffee 1:20:50.5 ( 7) =========================================================================== 1 MATT FARRELL FR 15:18.8 4:55 3 RYAN HESKIN JR 15:30.2 4:59 10 JOHN COX SR 16:33.0 5:19 11 MARK VALADEZ SO 16:34.2 5:19 17 JACOB SHICHMAN JR 16:54.3 5:26 (18) RICK JATTI JR 16:54.4 5:26 (20) RAMESH SHRESTHA JR 17:00.2 5:28 =========================================================================== 2 58 Tabor Academy 1:21:26.7 ( 8) =========================================================================== 2 Aly Hussein SO 15:24.4 4:57 4 Archie Velazquez SR 15:39.6 5:02 6 Yudai Yamakawa SO 15:58.6 5:08 22 Alec Durkin SO 17:11.2 5:31 24 Sam Gordon SO 17:12.9 5:32 (32) Jack Hutchison FR 17:33.4 5:38 (33) Andrew Kirk FR 17:34.6 5:39 =========================================================================== 3 114 Hotchkiss School 1:25:14.0 ( 8) =========================================================================== 8 Ryan Pinckney JR 16:01.1 5:09 13 Andrew Sidamon-Eristoff SO 16:42.5 5:22 29 Will Cassou @ SR 17:25.7 5:36 30 Ian Gill SO 17:30.0 5:37 34 Corbin Kucera @ ---- 17:34.7 5:39 (40) Sean Doolan JR 17:38.6 5:40 (49) Blake Cilmi SO 17:58.9 5:46 =========================================================================== 4 135 Williston Northampton School 1:25:52.7 ( 8) =========================================================================== 5 Nick Hill SR 15:55.7 5:07 16 Tyler Greenwood SR 16:53.6 5:26 28 Alexander German JR 17:23.6 5:35 41 Billy Ashenden SR 17:45.5 5:42 45 Nathaniel Markey FR 17:54.3 5:45 (50) Bryan Soder JR 18:01.8 5:47 (53) Solomon Neuhaus SO 18:03.9 5:48 =========================================================================== 4 135 Concord Academy 1:26:26.1 ( 10) =========================================================================== 14 Nathan Gamble 12 16:48.6 5:24 19 Alex Berry 12 16:55.1 5:26 21 Reza Eshghi 09 17:09.3 5:31 25 Dhruv Sreenivas 11 17:19.2 5:34 56 Andreas Byamana 10 18:13.9 5:51 (78) Joe LaRocca 12 19:14.3 6:11 (85) Jake Byers 12 19:36.9 6:18 =========================================================================== 6 155 Suffield Academy 1:26:34.0 ( 10) =========================================================================== 9 Daniel Krasemann SO 16:08.7 5:11 15 Ethan Ash FR 16:51.1 5:25 27 Peter Kelley SR 17:22.8 5:35 47 Jonathan Walker SO 17:56.4 5:46 57 Daniel Mittelman SR 18:15.0 5:52 (58) Milo Marcus JR 18:17.7 5:53 (61) Shane Donahue SO 18:27.2 5:56 =========================================================================== 7 177 Westminster School 1:27:12.4 ( 8) =========================================================================== 7 Emmett DeKanter SO 16:00.6 5:09 39 Jordan Gabbidon SR 17:38.0 5:40 42 Teagan Stedman JR 17:47.5 5:43 43 Daniel Pinckney FR 17:51.5 5:44 46 John Kuzminskas JR 17:54.8 5:45 (67) Matt Norris SO 18:34.9 5:58 (71) Justin Schuster SO 18:41.2 6:00 =========================================================================== 8 222 Trinity Pawling School 1:29:05.0 ( 8) =========================================================================== 12 Will Estony SR 16:37.0 5:20 37 Nate Tanner JR 17:36.8 5:39 44 Luke Jorgensen SR 17:53.2 5:45 54 Hunter Olstein SR 18:05.3 5:49 75 Hunter Bardua SO 18:52.7 6:04 (76) Chris Taylor SR 19:09.1 6:09 (80) Nikolai Degenhardt SR 19:20.1 6:13 =========================================================================== 9 237 Landmark School 1:29:52.6 ( 7) =========================================================================== 26 John Maher SR 17:22.3 5:35 36 Kelly Butts-Spirito JR 17:36.2 5:39 52 Drew McNamee SR 18:02.6 5:48 60 Bryan Kelly JR 18:23.8 5:55 63 Isaiah Castellucci SO 18:27.7 5:56 (69) Tynan Reed JR 18:35.7 5:58 (81) Alec Hurst JR 19:22.0 6:14 =========================================================================== 10 243 Avon Old Farms 1:30:09.1 ( 7) =========================================================================== 23 Chris Moore JR 17:11.2 5:31 31 Carson Drew SR 17:32.8 5:38 59 Sam Krupnikoff SO 18:23.1 5:55 64 Colin Anderson FR 18:29.4 5:56 66 Cal Votta SO 18:32.6 5:57 (68) Christian Hubbard SO 18:35.6 5:58 (91) Ethan Damokosh JR 20:55.4 6:44 =========================================================================== 11 305 Wilbraham Monson Academy 1:32:32.3 ( 6) =========================================================================== 38 Andrew Nagle JR 17:37.0 5:40 51 Yifan Qiu JR 18:02.1 5:48 55 Adam Kugelmass SO 18:13.3 5:51 79 Cole Hansen SR 19:14.4 6:11 82 Daniel Qin-Dong SR 19:25.5 6:15 (95) SungJung Lien FR 22:44.3 7:18 =========================================================================== 12 327 Worcester Academy 1:33:51.1 ( 9) =========================================================================== 35 Shiv Sharma 11 17:35.1 5:39 48 Luke Vining-Recklitis 11 17:58.4 5:46 77 Zhangeldy Rakhimbekov 10 19:12.8 6:10 83 Rahul Krishnan 10 19:28.2 6:16 84 Matthew Adiletta 12 19:36.6 6:18 (86) Benjamin Goldsberry 12 19:38.0 6:19 (90) Samuel Odjidja 11 20:28.5 6:35 =========================================================================== 13 344 Kingswood Oxford 1:33:19.0 ( 10) =========================================================================== 62 Kyle Zimmerman JR 18:27.5 5:56 65 Ethan Pinkes FR 18:30.4 5:57 70 Owen Cotthaus SR 18:40.4 6:00 73 Noah Hawks-Ladds SR 18:50.1 6:03 74 Jack Antico SR 18:50.6 6:03 (88) Harry Krause JR 19:56.7 6:25 (89) David Marotollo JR 20:04.6 6:27 =========================================================================== 14 438 Cushing Academy 1:44:42.6 ( 7) =========================================================================== 72 Shoo Yonekawa FR 18:48.9 6:03 87 Stewart Delson SO 19:51.9 6:23 92 Ray Duan FR 21:57.7 7:03 93 Marcus Choy SR 21:59.4 7:04 94 Emile Baquerizo JR 22:04.7 7:06 (96) Gavin Yang FR 22:50.5 7:20 (97) Jackson Stoever JR 23:21.0 7:30 *********************************************************** ** PLATTSYS.COM TEAM CROSS COUNTRY RESULTS ** ***********************************************************

   

Boys Varsity Team Results (F)     Girls Varsity Team Results (F)     Boys and Girls JV Race Results (F)     Boys Varsity Individual Results (F)    

Girls Varsity Individual Results (F)



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates