Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Boys Meet Results ()     Race Information ()     Girls Meet Results ()    

Founders League T&F Championships
Founders League T&F Championships
Saturday May 12. 2018 - Westminster School - Simsbury, CT - 50 degrees - Rain
Platt Systems Finish Lynx Timing


Founders League T&F Championships Saturday May 12. 2018 - Westminster School - Simsbury, CT - 50 degrees - Rain Platt Systems Finish Lynx Timing *************************************************** BOYS MEET SCORES (REVISED) *************************************************** Girls - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Taft School 127 2) Hotchkiss 124 3) Loomis Chaffee 123 4) Choate Rosemary Hall 55 5) Kingswood Oxford 37 6) Westminster School 31 7) Miss Porters School 27 Boys - Team Rankings - 17 Events Scored (Revised) =============================================================================== 1) Loomis Chaffee 140 2) Avon Old Farms 112 3) Choate Rosemary Hall 84 4) Hotchkiss 69 5) Taft School 44 6) Westminster School 28 7) Trinity-Pawling School 26 8) Kingswood Oxford 23 *************************************************** MEET RESULTS *************************************************** Results Event 8 Boys 3000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Matt Farrell SO Loomis Chaff 9:05.19 10 37.693 (37.693) 1:55.355 (1:17.663) 3:13.275 (1:17.920) 4:29.009 (1:15.734) 5:43.939 (1:14.930) 6:55.078 (1:11.139) 8:01.676 (1:06.599) 2 Mustafe Dahir JR Choate Rosem 9:14.57 8 37.944 (37.944) 1:55.670 (1:17.727) 3:13.584 (1:17.914) 4:29.250 (1:15.667) 5:44.144 (1:14.894) 6:55.669 (1:11.525) 8:03.230 (1:07.562) 3 Andrew Sidamon-Eristoff JR Hotchkiss 9:16.59 6 3:08.329 4:24.294 (1:15.965) 5:40.046 (1:15.753) 6:54.751 (1:14.705) 8:04.843 (1:10.092) 4 Griffin Birney SR Choate Rosem 9:22.92 4 5 Konstantin Howard JR Hotchkiss 9:24.13 2 6 Ryan Heskin SR Loomis Chaff 9:37.59 1 7 Ian Staines JR Taft School 9:38.65 8 John Kuzminskas SR Westminster 9:55.68 9 Kieran Haug FR Westminster 9:57.41 10 Joey Nihill FR Taft School 10:20.41 11 Ceaser Dai JR Avon Old Far 10:41.03 Event 1 Boys 100 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Elijah Gordon SO Avon Old Far 10.98 3 10 2 Chizurum Umunakwe SR Trinity-Pawl 11.33 3 8 3 Broox Bolden JR Kingswood Ox 11.35 2 6 4 Shayne Simpson SR Loomis Chaff 11.39 3 4 5 Kyle Roshankish SO Hotchkiss 11.47 3 2 6 Nick Keroack SR Avon Old Far 11.62 2 1 7 Jeremy Lucien SR Choate Rosem 11.72 3 8 Matt Lacey SR Choate Rosem 11.81 3 9 Denny Williams JR Loomis Chaff 11.84 2 10 Jeff Davis FR Kingswood Ox 11.88 2 11 Denzel Bullen JR Hotchkiss 11.97 1 12 Matt Park FR Westminster 12.22 1 13 Kampei Yachigo JR Trinity-Pawl 14.21 1 Event 2 Boys 110 Meter Hurdles ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Evan Karas JR Choate Rosem 15.89 2 10 2 Obinna Okoli SO Hotchkiss 17.28 2 8 3 Meszion Ramsden SO Hotchkiss 17.90 2 6 4 Jared Hunter JR Avon Old Far 18.08 2 4 5 Sincere Tuitt SR Loomis Chaff 20.23 1 2 6 Heissen Kong FR Loomis Chaff 20.28 1 1 Event 3 Boys 200 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Jayden Nixon SR Choate Rosem 22.47 3 10 2 Kevin Zhang JR Avon Old Far 22.59 3 8 3 Ross Kennedy SR Loomis Chaff 22.78 3 6 4 Shayne Simpson SR Loomis Chaff 23.07 3 4 5 Kyle Roshankish SO Hotchkiss 23.14 2 2 6 Chizurum Umunakwe SR Trinity-Pawl 23.18 3 1 7 Elijah Gordon SO Avon Old Far 23.23 3 8 Broox Bolden JR Kingswood Ox 23.42 2 9 Nate Pane JR Westminster 23.86 2 10 Jeff Davis FR Kingswood Ox 24.07 2 11 Matt Lacey SR Choate Rosem 24.31 2 12 Adebowale Salako SO Hotchkiss 25.14 1 13 Hayden Cathcart SR Westminster 26.80 1 Event 4 Boys 400 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Ross Kennedy SR Loomis Chaff 50.23 3 10 2 Gabe Liu JR Choate Rosem 51.32 3 8 3 Robert Allen SR Loomis Chaff 52.30 3 6 4 Ryan Pinckney SR Hotchkiss 53.06 3 4 5 Sasha Tertyshny SR Choate Rosem 53.15 3 2 6 Nate Pane JR Westminster 53.54 2 1 7 Aadi Kulkarni SR Hotchkiss 54.09 3 8 Sam Casad SR Avon Old Far 54.29 2 9 Dennis Franklin JR Taft School 54.36 2 10 Teagan Stedman SR Westminster 54.39 2 11 Marvin Sibanda JR Taft School 55.66 2 12 Trey Taylor SR Kingswood Ox 55.77 1 13 Mouhamed Ndiaye SR Avon Old Far 57.96 2 14 Duc Bui SR Trinity-Pawl 1:03.42 1 Event 5 Boys 300 Meter Hurdles ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Evan Karas JR Choate Rosem 42.76 2 10 3 Carter Veley SR Taft School 44.95 2 8 4 Jared Hunter JR Avon Old Far 45.05 2 6 5 Christopher Knight SR Loomis Chaff 45.36 2 4 6 Obinna Okoli SO Hotchkiss 46.26 1 2 7 Ellis Winfree JR Kingswood Ox 46.27 1 1 8 Meszion Ramsden SO Hotchkiss 47.87 2 9 Sincere Tuitt SR Loomis Chaff 48.30 1 10 Colin Anderson SO Avon Old Far 49.39 1 11 Jaden Lovelace SO Kingswood Ox 50.54 1 - Daniel Yen JR Taft School 43.14 2 - DQ Event 6 Boys 800 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Calvin Palmer SR Taft School 2:02.10 2 10 2 Ryan Heskin SR Loomis Chaff 2:02.87 2 8 3 Chris Moore SR Avon Old Far 2:03.22 2 6 4 Jackson Elkins SR Choate Rosem 2:03.25 2 4 5 Teagan Stedman SR Westminster 2:04.35 2 2 6 Jacob Shichman SR Loomis Chaff 2:05.63 2 1 7 Christian Finlay SO Hotchkiss 2:06.67 1 8 Emmett de Kanter JR Westminster 2:07.15 2 9 Dominic Bellido SO Hotchkiss 2:07.39 1 10 Coltrane Joseph JR Kingswood Ox 2:07.45 1 11 Varun Tankala SR Kingswood Ox 2:11.05 1 12 Frederico Vargas JR Choate Rosem 2:19.58 1 Event 7 Boys 1500 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Matt Farrell SO Loomis Chaff 4:01.71 10 2 Mustafe Dahir JR Choate Rosem 4:03.85 8 3 Ryan Heskin SR Loomis Chaff 4:05.03 6 4 Andrew Sidamon-Eristoff JR Hotchkiss 4:09.96 4 5 Emmett de Kanter JR Westminster 4:10.45 2 6 Konstantin Howard JR Hotchkiss 4:17.35 1 7 Chris Moore SR Avon Old Far 4:33.49 8 Daniel Chey SR Westminster 4:37.30 9 Barrett Wong SR Taft School 4:43.82 10 Ceaser Dai JR Avon Old Far 4:53.85 Event 8 Boys 3000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Matt Farrell SO Loomis Chaff 9:05.19 10 2 Mustafe Dahir JR Choate Rosem 9:14.57 8 3 Andrew Sidamon-Eristoff JR Hotchkiss 9:16.59 6 4 Griffin Birney SR Choate Rosem 9:22.92 4 5 Konstantin Howard JR Hotchkiss 9:24.13 2 6 Ryan Heskin SR Loomis Chaff 9:37.59 1 7 Ian Staines JR Taft School 9:38.65 8 John Kuzminskas SR Westminster 9:55.68 9 Kieran Haug FR Westminster 9:57.41 10 Joey Nihill FR Taft School 10:20.41 11 Ceaser Dai JR Avon Old Far 10:41.03 Event 9 Boys 4x100 Meter Relay ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 Avon Old Farms 'A' 43.86 2 10 1) Miles Wotorson 2) Kevin Zhang JR 3) Nick Keroack SR 4) Elijah Gordon SO 2 Loomis Chaffee 'A' 44.43 2 8 3 Kingswood Oxford 'A' 45.55 1 6 1) 2) Winston Ware 3) Kyren Petteway 4) Jeff Davis FR 4 Hotchkiss 'A' 46.04 1 4 1) Denzel Bullen JR 2) Adebowale Salako SO 3) Kyle Roshankish SO 4) Joseph Richards 5 Trinity-Pawling School 'A' 50.69 1 2 1) Duc Bui SR 2) John Dencker 3) Budd Desir 4) Omar Sidani -- Choate Rosemary Hall 'A' DQ 2 out zone 1) Matt Lacey SR 2) Gabe Liu JR 3) Jeremy Lucien SR 4) Jayden Nixon SR Event 10 Boys 4x400 Meter Relay ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 Loomis Chaffee 'A' 3:31.68 2 10 2 Choate Rosemary Hall 'A' 3:33.13 2 8 1) Mustafe Dahir JR 2) Sasha Tertyshny SR 3) Jayden Nixon SR 4) Jackson Elkins SR 3 Hotchkiss 'A' 3:33.50 2 6 1) Ryan Pinckney SR 2) Chun Yin Cheng 3) Aadi Kulkarni SR 4) Kyle Roshankish SO 4 Avon Old Farms 'A' 3:37.29 2 4 1) Mouhamed Ndiaye SR 2) Chris Moore SR 3) Sam Casad SR 4) Bhakapol Bhakdibhumi 5 Kingswood Oxford 'A' 3:39.74 1 2 1) Broox Bolden JR 2) Trey Taylor SR 3) Varun Tankala SR 4) Coltrane Joseph JR 6 Westminster School 'A' 3:41.95 1 1 1) Drew Brownback JR 2) Teagan Stedman SR 3) Nate Pane JR 4) Emmett de Kanter JR - Taft School 'A' 3:38.60 2 2 DQ 1) Carter Veley SR 2) Daniel Yen JR 3) Marvin Sibanda JR 4) Calvin Palmer SR Event 12 Boys Discus Throw ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Jaedon Roberts SO Avon Old Far 129-10 10 100-09 126-00 129-10 2 Jesse Walsh SR Avon Old Far 116-00 8 103-03 116-00 FOUL 3 Aaron Armitage FR Trinity-Pawl 112-05 6 96-09 112-05 FOUL 4 Matt Staalsoe GR Taft School 110-00 4 FOUL 109-01 110-00 5 Johannes Ali GR Taft School 104-10 2 93-05 104-10 FOUL 6 Eddie Gonzalez JR Trinity-Pawl 97-08 1 97-08 96-04 91-05 7 Chukwudubem Anwunah SO Hotchkiss 97-00 97-00 91-02 FOUL 8 Cameron Polemeni-Hegarty JR Choate Rosem 96-08 96-08 FOUL FOUL 9 Itai Mupankduki JR Choate Rosem 93-02 91-01 FOUL 93-02 10 Tremaine Dawson FR Westminster 92-06 92-06 FOUL 86-09 10 Dean Parenteau SR Hotchkiss 92-06 90-03 92-06 FOUL -- Ellis Winfree JR Kingswood Ox FOUL FOUL FOUL FOUL Event 13 Boys Shot Put ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Jaedon Roberts SO Avon Old Far 44-07.00 10 44-07 FOUL FOUL 2 Marshall Smith JR Avon Old Far 43-01.50 8 41-04.25 40-10 43-01.50 3 Tyler Delgado JR Loomis Chaff 42-04.00 6 40-08 42-04 41-09 4 Keegan Toland SR Kingswood Ox 40-05.00 4 38-11.50 38-08 40-05 5 Micah Umeh JR Taft School 38-08.25 2 FOUL 38-08.25 FOUL 6 Jaiden Cruz SR Choate Rosem 38-06.50 1 38-06.50 37-09.50 38-03 7 Ellis Winfree JR Kingswood Ox 37-01.00 34-00 37-01 FOUL 8 Cameron Polemeni-Hegarty JR Choate Rosem 36-03.50 FOUL 36-03.50 9 Aaron Armitage FR Trinity-Pawl 35-03.00 FOUL 35-03 FOUL 10 Jack Hajdukiewicz SR Westminster 31-09.25 31-09.25 31-05.50 FOUL Event 14 Boys Long Jump ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Taisun Phommachanh JR Avon Old Far 19-10.00 10 19-02.25 18-08 19-10 2 Ross Kennedy SR Loomis Chaff 19-05.25 8 FOUL 18-09 19-05.25 3 Jordan Miller SO Taft School 18-09.50 6 18-09.50 18-04.25 4 Fritz Gale GR Westminster 18-03.50 4 18-03.50 18-03.50 18-00.75 5 Adetola Salako SR Hotchkiss 18-02.50 2 17-06.75 18-02.50 17-10 6 Jordan Bernard SO Avon Old Far 17-08.25 1 17-04.50 17-08.25 FOUL 7 Isaiah Hernandez JR Taft School 17-07.00 8 Meszion Ramsden SO Hotchkiss 17-05.50 9 Jalen Desravines JR Loomis Chaff 16-11.25 10 Jeff Davis FR Kingswood Ox 16-09.00 11 Jeremy Lucien SR Choate Rosem 16-06.75 15-10.25 16-06.75 15-03.75 12 Matt Park FR Westminster 16-06.50 Event 15 Boys Triple Jump ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Taisun Phommachanh JR Avon Old Far 40-02.00 10 39-08.50 39-11.50 40-02 2 Justin McLeod FR Taft School 38-11.00 8 37-10 38-11 38-02 3 Adam Jannetti JR Loomis Chaff 38-02.00 6 38-02 37-11 37-04 4 Drew Brownback JR Westminster 37-06.50 4 36-04 37-00.50 37-06.50 5 Liam Akpata JR Taft School 37-02.00 2 37-00.50 37-02 36-01.50 6 Robert Allen SR Loomis Chaff 36-10.00 1 36-10 7 Adetola Salako SR Hotchkiss 36-05.50 36-05.50 33-08 8 Calvin Carmichael SR Choate Rosem 36-00.50 36-01.50 35-06 35-07 9 Zaiyuan(Vincent) Wu JR Hotchkiss 36-00.00 35-08 36-00 10 Frederico Vargas JR Choate Rosem 35-02.00 35-02 33-09 32-02 11 Isaiah Jackson SO Avon Old Far 34-00.00 34-00 33-04 12 Christos Athanasiadis JR Trinity-Pawl 33-07.50 33-04 33-07.50 32-06.50 13 Kian Issari SR Kingswood Ox 32-07.00 32-07 30-07 31-09.50 14 Jamie Amell SO Kingswood Ox 32-04.00 30-11 32-04 31-00.50 Event 16 Boys High Jump ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Chukwudubem Anwunah SO Hotchkiss 5-10.00 10 5-04 5-06 5-08 5-10 6-00 O O XXO XO XXX 2 Fritz Gale GR Westminster 5-08.00 8 5-04 5-06 5-08 5-10 O O O XXX 3 Adam Jannetti JR Loomis Chaff J5-08.00 6 5-04 5-06 5-08 5-10 O O XO XXX 4 Zaiyuan(Vincent) Wu JR Hotchkiss 5-06.00 4 5-04 5-06 5-08 O O XXX 5 Jayden Nixon SR Choate Rosem J5-06.00 2 5-04 5-06 5-08 O XO XXX 6 Arman Henry SR Loomis Chaff J5-06.00 1 5-04 5-06 5-08 XO XXO XXX 7 Calvin Carmichael SR Choate Rosem 5-04.00 5-04 5-06 O XXX 7 Hayden Cathcart SR Westminster 5-04.00 5-04 5-06 O XXX 8 Kian Issari SR Kingswood Ox J5-04.00 5-04 5-06 XXO XXX -- Brian Amabilio SR Avon Old Far NH 5-04 XXX -- Brian Ellis SR Avon Old Far NH 5-04 XXX -- Blessing Agbonhalo FR Taft School NH 5-06 XXX Event 17 Boys Javelin Throw ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Tyler Delgado JR Loomis Chaff 167-03 10 167-05 159-10 166-00.50 2 Chizurum Umunakwe SR Trinity-Pawl 158-08 8 158-08 FOUL FOUL 3 Daniel Overcash SR Avon Old Far 136-08 6 130-04 122-09 136-08 4 Keegan Toland SR Kingswood Ox 121-08 4 121-07 121-08 115-01 5 Fritz Gale GR Westminster 119-10 2 FOUL 119-10 90-11 6 Joey Bradley JR Choate Rosem 111-02 1 110-02 FOUL 111-02 7 Gentry Shamburger SO Avon Old Far 111-01 100-00 107-04 111-01 8 Christian Crider SO Hotchkiss 111-00 94-00 111-00 102-07 9 Steve Samaroo SR Taft School 109-00 109-00 100-05.50 96-07 10 Kampei Yachigo JR Trinity-Pawl 108-11 FOUL 108-11 96-07 11 Alejandro Sarmiento SR Hotchkiss 103-03 98-09 103-03 93-07 12 Ben Laidlaw JR Loomis Chaff 96-06 96-06 86-04 96-04 13 Kian Issari SR Kingswood Ox 94-11.50 94-11.50 92-10 90-11 Event 18 Boys Pole Vault ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Ryan Durkin SR Loomis Chaff 13-00.00 10 12-00 13-00 14-01 XO O XXX 2 Evan Karas JR Choate Rosem 12-00.00 8 11-00 11-06 12-00 12-06 O O O XXX 3 Fernando Elizondo Junco JR Hotchkiss 11-06.00 6 10-06 11-00 11-06 12-00 O O O XXX 4 Drew Brownback JR Westminster 11-00.00 4 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 O O O XXO XXO XXO XXX 5 Gabbe Eliasson GR Taft School 10-06.00 2 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 O O O O O XXX 6 Zeno Schwebel SR Loomis Chaff J10-06.00 1 10-00 10-06 11-00 XO XO XXX 7 David Lloyd George SO Hotchkiss 10-00.00 9-00 9-06 10-00 10-06 O O XO XXX 8 Spencer Dawe JR Taft School 9-06.00 8-06 9-00 9-06 10-00 O XO O XXX 9 Dylan Kasperzyk FR Avon Old Far 9-00.00 8-06 9-00 9-06 XO O XXX 10 Do Han Kim JR Avon Old Far 8-06.00 8-06 9-00 XXO XXX -- Henry Propper JR Choate Rosem NH 8-06 XXX *************************************************** MEET RESULTS ***************************************************


Boys Meet Results ()     Race Information ()     Girls Meet Results ()    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates