Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


5 Mile Race Results ()     5 Mile Division Results ()    


Andover Lake 5 Mile Road Race
Top Male: 1. William Calhoun 2. Kevin Glenn 3. Joshua Seals 4. Bruce Chistensem 5. Matthew Lepage
Top Female: 1. Ashley Mattingly 2. Nicole Leblanc 3. Kate Crogan 4. Zara DeLuca 5. Kimberly Parkman
Andover Lake Road Races
Saturday Nove14, 2020 - Ben Franklin Plumbung -Andover CT
Platt Systems Chip Timing & Scoring - Mostly Sunny 39 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : William Calhoun Overall Female: Ashley Mattingly

PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 William Calhoun 16M M1618 Andover CT 30:38 6:07 1/1 57
2 Kevin Glenn 62M M6069 Bolton CT 32:58 6:35 1/5 2355
3 Joshua Seals 39M M3039 Colchester CT 33:01 6:36 1/5 1819
4 Bruce Chistensem 52M M5059 Bolton CT 33:12 6:38 1/11 2350
5 Matthew Lepage 30M M3039 Westfield MA 33:30 6:41 2/5 2353
6 Ashley Mattingly 43F F4049 Mansfield Center CT 33:39 6:43 1/6 2300
7 Timothy O'Keefe 26M M1929 Sterling CT 33:51 6:46 1/4 2347
8 Peter Oviatt 51M M5059 East Hampton CT 34:07 6:49 2/11 2107
9 Ken Clark 58M M5059 Somers CT 35:11 7:02 3/11 62
10 Patrick Miett 27M M1929 East Haddam CT 35:24 7:04 2/4 1347
11 Mitchell Whitham 27M M1929 Enfield CT 35:59 7:11 3/4 2349
12 Jaron Davis 32M M3039 East Hartford CT 36:33 7:18 3/5 2374
13 Matt DeMaio 49M M4049 Old Saybrook CT 36:55 7:22 1/3 138
14 Nicole Leblanc 34F F3039 Colchester CT 38:27 7:41 1/2 522
15 Jay Frain 49M M4049 Coventry CT 39:58 7:59 2/3 2108
16 Nicholas Bertora 29M M1929 Lebanon CT 39:58 7:59 4/4 39
17 Sean Fallon 56M M5059 West Simsbury CT 40:06 8:01 4/11 303
18 Bob Dacey 71M M7099 Vernon Rockville CT 41:02 8:12 1/2 126
19 Tony Dasilva 58M M5059 Bristol CT 41:13 8:14 5/11 127
20 Terry O'Neill 55M M5059 Southbury CT 41:21 8:16 6/11 1782
21 Ben Ferro 38M M3039 Holyoke MA 41:47 8:21 4/5 2298
22 Peter Hawley 70M M7099 New Hartford CT 43:11 8:38 2/2 2296
23 Steven Lauben 55M M5059 Simsbury CT 43:12 8:38 7/11 463
24 Steve Pernal 50M M5059 Old Saybrook CT 43:20 8:39 8/11 1792
25 Derek LeBlanc 39M M3039 Colchester CT 43:38 8:43 5/5 2299
26 Patrick Croughwell 12M M0012 Lisbon CT 44:01 8:48 1/1 63
27 Gerry Archambault 54M M5059 Ellington CT 44:29 8:53 9/11 2294
28 Stephen O'Donnell 58M M5059 Waltham MA 44:31 8:54 10/11 1350
29 Kate Crogan 28F F1929 Ludlow MA 45:10 9:01 1/1 2351
30 Kevin Harris 49M M4049 Bristol CT 45:28 9:05 3/3 395
31 Zara DeLuca 32F F3039 Stamford CT 45:46 9:09 2/2 2295
32 Mark Meleshkewich 52M M5059 Southbury CT 45:48 9:09 11/11 1346
33 Steven Schiller 64M M6069 New Britain CT 45:52 9:10 2/5 2346
34 Kimberly Parkman 47F F4049 Oxford CT 46:14 9:14 2/6 1788
35 Kaleigh Webb 49F F4049 New Britain CT 47:43 9:32 3/6 2352
36 Bob Kania 68M M6069 Southington CT 47:46 9:33 3/5 2356
37 Maribeth Muldoon 56F F5059 Windsor CT 47:48 9:33 1/1 1349
38 Suzette Reading 48F F4049 Columbia CT 47:54 9:34 4/6 1796
39 Marty Basiel 64M M6069 New Britain CT 48:16 9:39 4/5 2297
40 Joanna Miles 46F F4049 Agawam MA 50:23 10:04 5/6 1348
41 Edward Yergeau 67M M6069 Manchester CT 51:29 10:17 5/5 2105
42 Stephanie Croughwell 45F F4049 Lisbon CT 52:06 10:25 6/6 100

5 Mile Race Results ()     5 Mile Division Results ()    

Top Male: 1. William Calhoun 2. Kevin Glenn 3. Joshua Seals 4. Bruce Chistensem 5. Matthew Lepage

Top Female: 1. Ashley Mattingly 2. Nicole Leblanc 3. Kate Crogan 4. Zara DeLuca 5. Kimberly Parkman

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates