Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:

2019 Josh Billings RunAground
Sunday Sept 15, 2019 - Tanglewood - Lenox, Mass
Platt Systems CHIP Timing & Scoring || Partly Sunny - 72 degrees

OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --|
PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB

2019 Josh Billings RunAground Sunday Sept 15, 2019 - Tanglewood - Lenox, Mass Platt Systems CHIP Timing & Scoring || Partly Sunny - 72 degrees ******************************************************************************************************************** CANOE PLATTSYS.COM RESULTS ******************************************************************************************************************** OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 1 Allen Heights Veterinary 02 1 2:17:35 1 1:00:37 1 44:45 1 1:45:22 1 32:13 1 B: Josh Lipka C: Tom Keefe / Ben Pigott R: Steve Monsulick 2 The Boss-s Maine-ly Mass-ive Men 02 2 2:29:14 5 1:06:34 3 46:15 3 1:52:49 4 36:25 6 B: AJ Piper C: Kevin Boss / Dave Vandorpe R: Shawn Rumery 3 Minkler Ins I 01 1 2:31:36 6 1:06:34 9 50:32 5 1:57:06 2 34:30 3 B: Chuck Leach C: Tim Minkler / Gary Quadrozzi R: Mark Rabasco 4 Not Those Guys 03 1 2:32:03 8 1:06:35 2 45:20 2 1:51:55 9 40:08 40 B: Damon LeCompte C: John Berry / Matt King R: Mike Zani 5 Josh Itch 01 2 2:35:35 10 1:06:36 7 49:55 4 1:56:31 7 39:04 2 B: Brian Rabuse C: Sue Purdy / Kurt Kuehnel R: Stephen Foley 6 Maxine 21 1 2:39:55 12 1:06:36 19 54:19 7 2:00:55 5 39:00 101 B: William Caligari C: Susan Korte / Kathy Korte R: Emily Galin 7 Mean Machine 02 3 2:41:15 9 1:06:36 18 54:01 6 2:00:37 12 40:38 54 B: James Sawtelle C: Jason Sawtelle / Matthew Sawtelle R: Sean Stokes 8 Minkler Insurance II 02 4 2:43:11 22 1:15:15 4 48:29 10 2:03:44 8 39:27 4 B: John Baczek C: Andrew Minkler / Tim Allen R: Brandon Williams 9 Optimus Prime-s Daddy 01 3 2:44:19 7 1:06:34 34 57:31 11 2:04:05 10 40:14 86 B: Andy Clark C: Eddie Barrett / Tim Barrett R: Joe Barrett 10 Art Sanders 13 1 2:44:54 15 1:07:34 21 54:30 9 2:02:04 19 42:50 210 B: Art Sanders C: Art Sanders R: Art Sanders 11 Robbins Shred Fest 19 1 2:45:16 2 1:06:33 62 1:03:17 18 2:09:50 3 35:26 59 B: Jay Robbins C: Chris Robbins / Shawn Robbins R: Todd Robbins 12 Team Pfizer 20 1 2:45:53 3 1:06:34 27 55:11 8 2:01:45 26 44:08 15 B: Zane Wenzel C: Dennis Girard / Robert Smith R: Donald Tyszkiewicz 13 PJM MANAGEMENT SERVICES 08 1 2:47:05 17 1:12:31 14 52:46 12 2:05:17 15 41:48 56 B: Bruce Townend C: Dianne Mele / Patrick Mele R: Mark DiNicola 14 Snakes In The Woodpile 01 4 2:48:18 19 1:12:32 26 54:59 16 2:07:31 13 40:47 10 B: Jarrett Robitaille C: Dominic Cimini / Matthew Cimini R: Brandon Daniels 15 One Non-Blond 21 2 2:49:17 34 1:17:38 5 49:07 14 2:06:45 16 42:32 79 B: Jessica Bosworth C: Jeff Defeo / Karen Febey R: Lauren Farry 16 Believe 03 2 2:51:42 26 1:15:24 11 50:47 13 2:06:11 32 45:31 73 B: Stephen Hudyncia C: Scott Jordan / John Maier R: Michael Hudyncia 17 Pace The Last Pickle 20 2 2:52:08 11 1:06:36 72 1:05:01 22 2:11:37 11 40:31 30 B: Ben Piecuch C: Kerry Klein / Brenda Loguidice R: Greg Rossolimo 18 Ned Kennedy 22 1 2:53:04 24 1:15:16 25 54:58 20 2:10:14 18 42:50 194 B: Ned Kennedy C: Ned Kennedy R: Ned Kennedy 19 Turkish Delight 05 1 2:54:14 20 1:12:32 20 54:22 15 2:06:54 46 47:20 94 B: Glen Muscosky C: Paul Sullivan / Joe Lukaszevicz R: Larry Gentile 20 Dr Al & The Pacemakers 05 2 2:57:11 48 1:20:33 6 49:32 19 2:10:05 43 47:06 91 B: Al Bravo C: Scott Dias / Lawrence Bravo R: Jack Moore 21 Team Zoltan 13 2 2:57:55 21 1:12:33 48 1:00:15 23 2:12:48 31 45:07 213 B: Thomas Lewis C: Thomas Lewis R: Thomas Lewis 22 TEAM GOGO 19 2 2:58:46 23 1:15:16 50 1:00:29 31 2:15:45 21 43:01 44 B: Philip Porter C: Charles Sawyer / Jonathan Sawyer R: Lizbie Porter 23 Rehab starts Monday 07 1 2:58:53 25 1:15:17 36 57:47 25 2:13:04 33 45:49 50 B: Matthew Silk C: william farry / kayla farry R: Thomas Phair 24 Change of Plans 08 2 2:59:48 14 1:06:59 60 1:02:45 17 2:09:44 56 50:04 28 B: Sam Herrick C: Laura Naughton / Joyce Amuso R: David Olds 25 Wharf Rats 06 1 3:00:38 30 1:17:36 37 57:56 30 2:15:32 30 45:06 123 B: Steve Winckler C: Diz (Jay) Dizacomo / James Allott R: James Allott ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 1 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 26 The Good -Ole Boiz & Max 02 5 3:01:05 42 1:20:07 33 57:30 35 2:17:37 23 43:28 62 B: Matthew Geyer C: Max Spence / Garrett Dempsey R: Nathan Sears 27 Arnie-s Army 06 2 3:01:34 52 1:22:36 15 52:53 29 2:15:29 34 46:05 26 B: David Martin C: Kevin Loehr / Michele Loehr R: Bob Archey 28 Hope We Don-t Tip 11 1 3:02:10 16 1:11:54 54 1:01:48 27 2:13:42 48 48:28 115 B: Seth Bozarth C: Joanna Wang / Seth Bozarth R: Joanna Wang 29 The Zuber Boys 12 1 3:02:42 37 1:17:52 41 58:44 34 2:16:36 35 46:06 92 B: Robert Zuber C: Robert Zuber / Danny Zuber R: Jimmy Zuber 30 Team Lincoln 09 1 3:04:03 69 1:25:24 22 54:43 39 2:20:07 24 43:56 132 B: Daniel Rabinkin C: Daniel Rabinkin R: Edward Rutledge 31 Gnu 2 The Seen 12 2 3:06:49 55 1:22:59 30 57:13 40 2:20:12 39 46:37 105 B: Jeffrey Ransden C: Kenneth Ostrowski / Madison Ostrowski R: Eric Smith 32 Good to be back 07 2 3:06:54 80 1:29:11 28 56:46 55 2:25:57 14 40:57 109 B: Martin Dempsey C: Susan Casey / Sally Vincent R: Morgan Windram-Geddes 33 Jack Morse 15 1 3:07:47 38 1:17:56 40 58:39 33 2:16:35 63 51:12 144 B: Jack Morse C: ---- R: --- 34 The Burkeshire with a Trout 09 2 3:08:15 27 1:15:26 46 59:38 28 2:15:04 69 53:11 125 B: Bruce Armentrout C: Joseph Burke R: Joseph Burke 35 Rustman 22 2 3:09:13 35 1:17:45 63 1:03:42 43 2:21:27 47 47:46 200 B: Dan Michaud C: Dan Michaud R: Dan Michaud 36 The Batchelor 14 1 3:11:08 28 1:15:39 32 57:16 24 2:12:55 94 58:13 184 B: Sam Batchelor C: Sam Batchelor R: Sam Batchelor 37 Evil Dead 09 3 3:11:21 18 1:12:31 80 1:06:43 37 2:19:14 66 52:07 69 B: Ken Geremia C: Ken Geremia R: Jeremy Creelan 38 Team 78 06 3 3:12:20 75 1:27:47 10 50:44 36 2:18:31 72 53:49 78 B: Michael Bartini C: Bill Terbush / Ronald McMahon R: John O-Loughlin 39 Strength for Serridge 12 3 3:12:45 4 1:06:34 64 1:03:54 21 2:10:28 114 1:02:17 93 B: Cameron Geller C: Jacob Rand / Kevin O'Brien R: Jacob Ryan 40 Ethyl Mer-men 12 4 3:13:03 57 1:24:06 12 52:01 32 2:16:07 89 56:56 68 B: Myles Greenough C: Tom Greenough / Kurt Kusiak R: John Q Murphy 41 Rotary Club of Pittsfield 20 3 3:13:17 76 1:28:23 23 54:47 47 2:23:10 57 50:07 99 B: Don Kuczarski C: John O-Brien / John Murphy R: David Hall 42 Drew-s Crew 19 3 3:13:39 31 1:17:38 95 1:09:04 56 2:26:42 41 46:57 110 B: Bill Wooldridge C: Robert Gertz R: Jennalee Wooldridge 43 Henshaw Hominids 12 5 3:14:06 33 1:17:38 89 1:07:40 54 2:25:18 50 48:48 119 B: Matt Kelly C: Andrew Batchelor / Avital Carlis R: Jennifer Berman 44 Lenox Fit 08 3 3:14:06 49 1:22:16 61 1:02:58 53 2:25:14 51 48:52 143 B: Tom McCormack C: Brett Larmon / Leah Larmon R: Tricia McCormack 45 Shantalones 18 1 3:14:09 61 1:24:45 82 1:06:48 65 2:31:33 17 42:36 76 B: Sam Schroeder C: Tyler Wade R: Jackson Smith 46 Chip & Steve 09 4 3:14:44 45 1:20:11 49 1:00:16 41 2:20:27 75 54:17 63 B: Steve Rickson C: Christian Auclair R: Christian Auclair 47 Endorphin Junkies 06 4 3:14:53 77 1:28:40 17 53:38 44 2:22:18 67 52:35 29 B: Tom Kelly C: Gerry Gauthier / Lou Desi R: Bob Mangini 48 Bissfits 12 6 3:15:08 58 1:24:17 51 1:00:43 51 2:25:00 58 50:08 14 B: Rich Bissell C: Brian Bissell / John Bissell R: George Bissell 49 Black Dog Barking 03 3 3:15:22 53 1:22:36 39 58:38 42 2:21:14 73 54:08 98 B: William Dunlop C: Gabriel Kaufman R: Patrick Russell 50 Clark-s Gamble 05 3 3:15:25 98 1:37:14 24 54:49 67 2:32:03 22 43:22 27 B: Craig Robertson C: Clark T Gamble / Chris Gamble R: Wayne Piers ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 2 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 51 Threescore 22 3 3:16:16 36 1:17:48 55 1:02:18 38 2:20:06 84 56:10 204 B: Robert Benner C: Robert Benner R: Robert Benner 52 Thump and 3 Tugs 12 7 3:16:30 13 1:06:36 83 1:06:59 26 2:13:35 120 1:02:55 64 B: Steve Thumper Jadat C: Todd Tuggey / Porter Swul Tuggey R: My Genny Tuggey 53 The Mostly Lenox 02 6 3:18:03 46 1:20:11 99 1:10:50 63 2:31:01 42 47:02 90 B: Chris Hicks C: TOM SHARPE / Brian Leslie R: Alexander Zaretsky 54 Foireann Kevin Ar 08 4 3:18:26 47 1:20:31 68 1:04:07 49 2:24:38 71 53:48 43 B: Chris Steger C: Chris Holmes / Tom Toomey R: Carmel Steger 55 3 C-s and a B 08 5 3:19:12 113 1:42:13 8 50:24 70 2:32:37 38 46:35 7 B: Chris Galib C: Bob MacDowell / Steve Galib R: Chris Arace 56 Here For The Beer 09 5 3:20:19 72 1:26:19 96 1:09:51 78 2:36:10 27 44:09 118 B: Jason Pettit C: Jason Pettit R: Brian Seaback 57 Rad Racing 01 5 3:20:21 96 1:34:47 38 58:22 72 2:33:09 45 47:12 127 B: Anthony Paul C: Daniel Olds / Doug Olds R: Mike Kokindo 58 Team OTAPO 08 6 3:20:54 32 1:17:38 71 1:04:46 45 2:22:24 99 58:30 55 B: Seth Cohen C: Bill Ruhl / Jon Ruhl R: Diana Ruhl 59 Breaking 60 21 3 3:20:56 91 1:33:59 52 1:00:47 75 2:34:46 36 46:10 51 B: Mike Trainor C: Doreen Donovan / Carol Nixon R: Laura Najimy 60 Team Beer Mile 09 6 3:21:41 67 1:25:19 78 1:06:34 66 2:31:53 55 49:48 52 B: Bill Gop C: Matthew Puntin R: Matthew Puntin 61 Maddog Quattro 12 8 3:21:47 101 1:37:25 73 1:05:19 86 2:42:44 6 39:03 42 B: Matthew Madden C: Andrew Madden / Dan Madden R: Sean Madden 62 Spare the Paddle- Spoil the Child 12 9 3:21:52 68 1:25:20 81 1:06:44 68 2:32:04 54 49:48 84 B: Chris Chris Clark C: Brendan Burns / Mark Elliot R: Stephen Alsdorf 63 Love -N Another 08 7 3:22:13 70 1:25:30 69 1:04:40 61 2:30:10 65 52:03 117 B: Matt Lenehan C: Matt Lenehan / Peter Love R: Susan Love 64 It Dosn-t Matter 01 6 3:22:15 92 1:34:17 31 57:14 64 2:31:31 61 50:44 8 B: Ray Pixley C: Luke Bloom / Jodi Bloom R: Lisa Pixley 65 Bone Tats & Beer Nerves 03 4 3:22:17 66 1:25:13 47 1:00:00 52 2:25:13 91 57:04 141 B: Rob Trak C: Sean Raymer / Steve Mack R: Ben Simmons 66 Beavers n Beers 09 7 3:22:40 65 1:25:09 44 59:09 48 2:24:18 97 58:22 74 B: Steve Laurin C: Steve Laurin R: Mike Barbieri 67 The Moonlight Marauders 07 3 3:23:25 29 1:16:24 100 1:11:41 58 2:28:05 82 55:20 77 B: Anthony Moore C: Beverly Ameen / Anthony Moore R: Hadley Ameen 68 Eric-s White Angels 17 1 3:26:20 97 1:34:51 16 53:06 57 2:27:57 98 58:23 48 B: Fred Thompson C: Bruce Duquette / Tom Ostrowski R: Jeff Parkman 69 Rose-s Boys 19 4 3:26:24 105 1:38:06 29 57:09 77 2:35:15 62 51:09 33 B: Kevin Bedell C: Ken Bedell R: DANIEL J BEDELL 70 One Trick Pony 07 4 3:26:27 107 1:40:41 13 52:07 71 2:32:48 70 53:39 57 B: Nathan Payne C: Matthew Payne / Allison Read R: Ariana Breckner 71 David Lee 13 3 3:26:36 40 1:19:36 116 1:17:40 79 2:37:16 53 49:20 142 B: David Lee C: ---- R: --- 72 This One-s For Pops 2.0 19 5 3:26:38 71 1:26:04 42 58:55 50 2:24:59 111 1:01:39 113 B: Christopher Brown C: Christie Billetter-Brown / Matt Billetter R: Sharon Billetter 73 Berkshire Beef 19 6 3:28:41 43 1:20:09 114 1:17:11 80 2:37:20 64 51:21 75 B: Alexander Mankovich C: Sarina Tracy / Christopher Tracy R: Katie Byrne 74 This is what space smells like. 14 2 3:28:55 82 1:29:34 93 1:08:41 82 2:38:15 60 50:40 406 B: Derek Powell C: Derek Powell R: Derek Powell 75 R2P2 19 7 3:29:32 74 1:26:58 56 1:02:18 59 2:29:16 106 1:00:16 100 B: Ralph Paredes C: Kevin Raftery / Marie Raftery R: Kathy Raftery Paredes ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 3 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 76 Canyon Ranch Outdoor Sports 21 4 3:30:30 95 1:34:45 35 57:42 69 2:32:27 93 58:03 49 B: Dan Brinton C: Jeanne Schnackenberg / Ginny Akabane R: Monica Saunders 77 Bike- Buoys & Bolt 04 1 3:30:41 117 1:44:34 43 58:57 89 2:43:31 44 47:10 32 B: Mary Howell C: Denae Dostal / Amy Thornton R: Stephanie Mollison 78 Lakeman 60 22 4 3:30:50 63 1:24:50 76 1:05:38 62 2:30:28 108 1:00:22 193 B: Rick Shrum C: Rick Shrum R: Rick Shrum 79 Team Rocky 19 8 3:30:56 79 1:29:04 117 1:17:48 99 2:46:52 25 44:04 45 B: Bob Accorsi C: Steffanie Accorsi / Gina Accorsi R: Paul Accorsi 80 Rowe Reunion 19 9 3:32:58 54 1:22:58 86 1:07:07 60 2:30:05 119 1:02:53 130 B: Matt Rowe C: Rich Rowe / Vance Rowe R: Graham Rowe 81 Perfect Honeymoon 11 2 3:34:31 86 1:31:10 67 1:04:04 76 2:35:14 102 59:17 85 B: Heather Boyko C: Heather Boyko / Philip Boyko R: Philip Boyko 82 O 2 B 29 07 5 3:34:42 39 1:19:24 119 1:18:16 81 2:37:40 90 57:02 58 B: Alex Mason C: Dawne Piers-Gamble R: Craig Piers 83 Nuun Crew 18 2 3:36:14 51 1:22:33 137 1:30:47 110 2:53:20 20 42:54 89 B: Jake Freeman C: Jason Sherry R: Simon Yellen 84 Biogeopsycho 19 10 3:36:14 73 1:26:19 91 1:08:05 74 2:34:24 112 1:01:50 103 B: Sarah Marshall C: Peter Kelemen R: Rachel Cox 85 Stone Cow 16 1 3:36:39 94 1:34:44 45 59:32 73 2:34:16 115 1:02:23 198 B: Emma Ellsworth C: Emma Ellsworth R: Emma Ellsworth 86 Expedited Delivery 20 4 3:36:41 93 1:34:34 107 1:15:15 106 2:49:49 40 46:52 21 B: Fred Willett C: Adam Smisloff R: Jorge Rodriguez 87 Rowe Nextgen 04 2 3:37:05 50 1:22:24 132 1:25:46 104 2:48:10 52 48:55 53 B: Jennifer Rowe C: Emily Rowe / Victoria Rowe R: Allie Rowe 88 JUST JOSHIN' 17 2 3:37:35 108 1:40:48 65 1:03:55 91 2:44:43 68 52:52 35 B: Dennis Pollock C: Toddy Munson / Doug Muson R: Bernie Mack 89 Team Ericson X 12 10 3:37:44 41 1:19:37 122 1:19:50 84 2:39:27 96 58:17 31 B: Ryan Ericson C: Bob Ericson R: Leyla Stomberg 90 Team Agouti 28 06 5 3:40:47 78 1:28:50 112 1:16:53 95 2:45:43 79 55:04 38 B: Mickey Natoli C: David Lane / Shain Bosworth R: Steve Chessare 91 Bryan Grygus 13 4 3:42:22 59 1:24:36 123 1:19:52 90 2:44:28 92 57:54 220 B: Bryan Grygus C: ---- R: --- 92 Micah Deary 18 3 3:42:38 110 1:41:15 111 1:16:42 117 2:57:57 28 44:41 453 B: --- C: ---- R: --- 93 Hop- Skip- and JUmp 04 3 3:42:53 123 1:48:05 97 1:09:58 118 2:58:03 29 44:50 274 B: Julie Marcoulier C: Julie Marcoulier / Kristi Kearney R: Courtney Johnston 94 We Should-ve Stuck to Puzzles 12 11 3:42:56 83 1:29:54 118 1:17:56 102 2:47:50 80 55:06 139 B: Nathaniel MacDonald C: David Pasternak / Anna Pasternak R: Eitan Reich 95 More Crusader Pride 09 8 3:43:47 88 1:33:20 105 1:14:20 100 2:47:40 83 56:07 116 B: Sam Russo C: Sam Russo / Tim Burke R: Tim Burke 96 General Dynamics 20 5 3:43:51 99 1:37:17 74 1:05:29 87 2:42:46 109 1:01:05 128 B: Jeff Hemmes C: Tom Brennan / Dave Hemmes R: Daryl Walters 97 The Josh to Tokyo 2020 19 11 3:43:56 128 1:49:14 92 1:08:27 116 2:57:41 37 46:15 108 B: Danielle Dyer C: Danielle Dyer / Alexander Kloman R: Jonathan Kubert 98 Strattman 16 2 3:44:29 89 1:33:29 104 1:14:18 101 2:47:47 87 56:42 187 B: Lynn Strattman C: Lynn Strattman R: Lynn Strattman 99 Still Going 05 4 3:44:59 44 1:20:10 59 1:02:39 46 2:22:49 144 1:22:10 104 B: Steve Bornstein C: Jack Lareau / Gerry DeSimas R: Michael Rosenbaum 100 Docs in the Canoe Again 08 8 3:45:13 84 1:30:11 108 1:15:21 94 2:45:32 105 59:41 66 B: Josh Mounteer C: Michael Kaplan / David Lotto R: Anna Lotto ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 4 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 101 The Phantom Four 19 12 3:46:05 115 1:43:46 77 1:05:40 105 2:49:26 86 56:39 133 B: Den Frelinghuysen C: Theo Frelinghuysen / Alden Frelinghuysen R: Annie MacClelland 102 Edwards Park Rascals 12 12 3:46:40 102 1:37:27 87 1:07:38 93 2:45:05 110 1:01:35 13 B: Diane Singer C: Curtis Thierling / David Thierling R: Adam Lebarron 103 The Flaming Chalices 12 13 3:46:40 62 1:24:46 110 1:16:03 85 2:40:49 127 1:05:51 12 B: Philip Hotchkiss C: Annmarie Hotchkiss / Ted Welsh R: Jon Todd 104 N/A 22 5 3:46:43 81 1:29:34 94 1:08:47 83 2:38:21 129 1:08:22 192 B: David Mixer C: David Mixer R: David Mixer 105 Mama & Papa Loaf 11 3 3:47:30 87 1:32:17 109 1:15:48 103 2:48:05 104 59:25 129 B: Mark Rumbutis C: Mark Rumbutis R: Tiffany Rumbutis 106 Rat Rustlers!!! Roared Raichu 22 6 3:47:38 104 1:38:05 88 1:07:39 96 2:45:44 113 1:01:54 205 B: Jack Connor C: Jack Connor R: Jack Connor 107 FASTLANE 07 6 3:47:49 125 1:48:33 66 1:04:00 108 2:52:33 81 55:16 88 B: Brian Lane C: Matt Lane / Ed Lane R: Gina Kirchner 108 Tri-Curious I 22 7 3:48:40 60 1:24:45 125 1:21:23 97 2:46:08 117 1:02:32 191 B: Christian Smutnick C: Christian Smutnick R: Christian Smutnick 109 Nurses and Paddlers Gone WILD 07 7 3:50:07 103 1:37:46 84 1:07:00 92 2:44:46 125 1:05:21 82 B: Chris Byrne C: Diane Talavera / Todd ONeil R: Christine Hover 110 MD&A Corporate Team 1 20 6 3:51:50 132 1:49:43 90 1:07:43 115 2:57:26 76 54:24 16 B: Steve Enright C: Anthony McNeill / Matt Barnes R: Henry Ware 111 The Flying Friedman's 19 13 3:52:48 111 1:41:18 130 1:22:53 123 3:04:11 49 48:37 36 B: Alex Friedman C: Eric Friedman R: Jake Friedman 112 The Minnows 21 5 3:54:13 121 1:45:37 106 1:14:23 120 3:00:00 74 54:13 25 B: Haden Minifie C: Ben Minifie / Hannah Minifie R: Katelynn Venne 113 The 4 B-s 19 14 3:55:38 138 1:52:39 70 1:04:44 114 2:57:23 95 58:15 107 B: Donald Barbour C: Matthew Barbour / Maryann Lambert-Barbour R: Audrey Barbour 114 3 Men and a Lady 07 8 3:56:10 100 1:37:24 127 1:21:59 119 2:59:23 88 56:47 95 B: Tim Eustis C: Chris Nelson / Fred Eustis R: Brandee Nelson 115 Huggins Painting 20 7 3:57:29 56 1:23:27 136 1:29:09 109 2:52:36 122 1:04:53 126 B: Michael Huggins jr. C: michael Huggins sr. / Mary Huggins R: Daniel Huggins 116 Forced Outage 20 8 3:57:45 64 1:25:08 126 1:21:37 98 2:46:45 134 1:11:00 22 B: Andres Rodriguez C: Gabrielle Kurdt R: Mark Passino 117 Team Burdick XX 19 15 3:59:01 119 1:44:53 131 1:23:32 128 3:08:25 59 50:36 39 B: Shawn Burdick C: Shawn Burdick / Edward Burdick R: Ted Burdick 118 ! Beast Mode ! 09 9 4:00:05 109 1:40:48 124 1:20:06 121 3:00:54 100 59:11 111 B: Mike Wilk C: Mike Wilk / Jeff Scrimo R: Jeff Scrimo 119 Old and In the Way 07 9 4:04:39 135 1:51:04 113 1:17:10 127 3:08:14 85 56:25 102 B: Bobby Flower C: Jon Stern / Randy Paul R: Julia Bergman 120 The Unbelievables 19 16 4:06:05 124 1:48:16 79 1:06:41 112 2:54:57 135 1:11:08 37 B: Benjamin Kelley C: Alison Pardee R: Margo Darbe 121 The Elder Statesmen 17 3 4:06:07 136 1:51:52 57 1:02:26 111 2:54:18 136 1:11:49 46 B: Fran Mach C: Skip Greb R: Vic Laport 122 Billy Goat Racing 22 8 4:06:35 85 1:30:17 133 1:26:02 113 2:56:19 133 1:10:16 189 B: stephen bugbee C: stephen bugbee R: stephen bugbee 123 MD&A Corporate Team 4 20 9 4:08:49 139 1:53:41 101 1:12:18 124 3:05:59 118 1:02:50 19 B: Mark Percenti C: Greg Phillips R: Matt Chamberlin 124 Infamous Hickey Brothers 19 17 4:10:54 118 1:44:36 75 1:05:36 107 2:50:12 141 1:20:42 112 B: Lauren Hickey C: Nathan Hickey / Tim Hickey R: Kayla Hickey 125 Stranger Things Have Happened 05 5 4:12:42 127 1:49:02 135 1:28:43 135 3:17:45 77 54:57 120 B: Kent MacKenzie C: Jenny Gitlitz / Tibor Flothmann R: Theresa Apple ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 5 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 126 Nick Lyesiuk 17 4 4:13:30 112 1:42:05 53 1:01:23 88 2:43:28 146 1:30:02 429 B: Nick Lyesiuk C: Nick Lyesiuk R: Nick Lyesiuk 127 Sorta Winging It 19 18 4:13:44 126 1:48:46 102 1:12:24 122 3:01:10 139 1:12:34 80 B: Ryan Dignard C: Christine Dignard R: Dominic Dignard 128 Team Pratfall 19 19 4:13:49 122 1:47:48 120 1:18:40 125 3:06:28 128 1:07:21 41 B: Dan Thomas C: Jennifer Kehm Pratt / Katie Callahan R: Molly Thomas 129 MD&A Corporate Team 2 20 10 4:14:42 148 2:07:12 58 1:02:29 129 3:09:41 123 1:05:01 17 B: Caitlyn Quinn C: Joe Corrigan / Gene Vetter R: Jay Eldridge 130 Brown 08 9 4:16:03 90 1:33:34 143 1:37:17 130 3:10:51 124 1:05:12 353 B: Kim Browne C: ---- R: Chris Browne 131 Half the Village 21 6 4:17:18 142 1:59:38 115 1:17:18 134 3:16:56 107 1:00:22 24 B: Susan Teigen C: Jen Charbonneau / Andre Charbonneau R: Leanna Richel Pegorari 132 Fly Girls 04 4 4:17:54 147 2:05:40 103 1:12:55 138 3:18:35 103 59:19 87 B: Jenna Giardina C: Holly Soules / Cassie Lipa R: Mary Daire 133 Team Turtle 12 14 4:18:20 146 2:05:33 85 1:07:01 131 3:12:34 126 1:05:46 249 B: Elizabeth O-Donnell C: Joseph Merola / Allen Spiro R: Jack O-Donnell 134 MD&A Corporate Team 3 20 11 4:19:16 131 1:49:39 140 1:34:34 141 3:24:13 78 55:03 18 B: Ann Umlauf C: Bob Burke R: John Durkee 135 Wheel of Justice 05 6 4:20:19 114 1:42:48 142 1:35:04 137 3:17:52 116 1:02:27 145 B: Fran Marinaro C: David Cianflune / Nicholas Parseniu R: Laura Bowler 136 Jayne-s Guys 17 5 4:22:27 143 2:02:18 98 1:10:19 132 3:12:37 132 1:09:50 47 B: Paul Murray C: Jock Burbank / Dave Klausmeyer R: Jayne Zinke 137 Alta Cacas 06 6 4:29:07 137 1:51:54 138 1:32:28 142 3:24:22 121 1:04:45 121 B: Eric Proshansky C: Richard Greene / Dan Patel R: Dan Patel 138 SumigoMckinney 19 20 4:30:37 141 1:58:36 121 1:19:14 136 3:17:50 140 1:12:47 135 B: Alec McKinney C: Alec McKinney R: Riley McKinney 139 Conservation Works 17 6 4:32:23 120 1:45:02 145 1:37:48 139 3:22:50 131 1:09:33 201 B: Pete Westover C: Pete Westover R: Pete Westover 140 If Not Now- When?! 23 1 4:32:34 116 1:44:29 128 1:22:20 126 3:06:49 145 1:25:45 196 B: Lee Barba C: Lee Barba R: Lee Barba 141 Maybe Later 09 10 4:34:42 133 1:50:04 129 1:22:44 133 3:12:48 143 1:21:54 60 B: JEREMY WARREN C: JEREMY WARREN / Eric Drayman R: Eric Drayman 142 Don Don Don 22 9 4:36:05 129 1:49:16 144 1:37:35 143 3:26:51 130 1:09:14 185 B: Donald Eaton C: Donald Eaton R: Donald Eaton 143 Separated at birth 09 11 4:39:41 144 2:05:26 141 1:34:58 144 3:40:24 101 59:17 96 B: Jonathan Baum C: Jonathan Baum R: Morgan Burns 144 IRONHIPS 22 10 5:03:50 106 1:39:26 --- :00 --- :00 149 5:03:50 138 B: Robert Nielson C: Robert Nielson R: Robert Nielson 145 G from J & The Pain Killers 22 11 5:03:55 130 1:49:38 148 2:02:14 145 3:51:52 137 1:12:03 202 B: Gerard Johnson C: Gerard Johnson R: Gerard Johnson 146 Team Steve 17 7 5:03:58 134 1:50:55 147 2:00:58 146 3:51:53 138 1:12:05 180 B: Steve Ozer C: Steve Ozer R: Steve Ozer 147 Farrell Video Productions 17 8 5:06:22 140 1:56:30 134 1:27:33 140 3:24:03 148 1:42:19 209 B: Bill Farrell C: Bill Farrell R: Bill Farrell 148 LastManRunning 22 12 5:15:26 145 2:05:31 146 1:48:07 148 3:53:38 142 1:21:48 218 B: adrian alcala C: adrian alcala R: adrian alcala 149 No Time to Lose 15 2 5:34:37 149 2:19:28 139 1:32:57 147 3:52:25 147 1:42:12 212 B: Stephen Grise C: Stephen Grise R: Stephen Grise *********************************************************************************************** PLATTSYS.COM ***********************************************************************************************

   

Race Results ()     Race Results By Category ()     CANOE Race Results ()     KAYAK Race Results ()    

Paddleboard Race Results ()



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates